Retro Liga. I etap

Retro Liga. I etap

Jest nam niezwykle miło zainaugurować I edycję historycznego konkursu sportowego „Retro Liga”. Jego uczestnicy będą mogli poczuć się, jakby cofnęli się w czasie o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Projekt pokaże również, jak wyglądał sport w Chojnicach i okolicy w dwudziestoleciu międzywojennym, czasach Polski Ludowej  oraz po przemianach ustrojowych. W każdym tygodniu na stronie www.gokchojnice.pl zamieścimy dwa pytania, które będą poprzedzone nawiązaniem do historii regionalnego sportu. Konkurs będzie składał się z ośmiu etapów. Po siódmym, wyłonionych zostanie trzech finalistów, którzy w ostatnim tygodniu trwania konkursu powalczą o zwycięstwo w Retro Lidze. Poniżej prezentujemy pytania I etapu.

Pytanie 1

Pionierzy żeglarstwa śródlądowego

W 1922 roku w Charzykowach powstał pierwszy polski klub skupiający miłośników żeglarstwa śródlądowego – Klub Żeglarski Chojnice. Korzeni stowarzyszenia należy szukać w dwóch nieformalnych grupach żeglarzy, które już od 1919 roku organizowały pierwsze święta sportów wodnych w Charzykowach. Pierwsza grupa skupiona była wokół chojniczanina Ottona Weilanda w Zaciszu, druga natomiast w centrum Charzyków wokół gospodarza Jana Gierszewskiego. Obie postacie odegrały ważną rolę w procesie powstawania  ośrodka sportów wodnych w Charzykowach. Otton Weiland skupił wokół siebie zamożnych mieszkańców Chojnic, co pozwoliło na szybki rozwój żeglarstwa na jeziorze. Jan Gierszewski natomiast udostępnił żeglarzom swoją przystań, hangary i przebieralnie. Był również właścicielem restauracji, w której w pierwszych latach odrodzonej Polski skupiało się życie towarzyskie mieszkańców wsi i letników.

W pierwszych oficjalnych zawodach zorganizowanych w Charzykowach wystartowały cztery jachty, ale do mety dopłynęły trzy, bowiem jedna załoga musiała wycofać się po złamaniu masztu. Pierwszy na mecie zameldował się jacht „Benno” braci Bartschów, drugi był „Seeadler” Clausa Lenza, a trzeci „Rausch” braci Ottona i Oskara Weilandów.

W którym roku odbyły się pierwsze oficjalne regaty żeglarskie w Charzykowach?


Foto. Ogłoszenie prasowe z "Dziennika Pomorskiego"


Pytanie 2

Sternik na wagę medalu

Piątek 10 sierpnia 1928 roku był dla polskiego wioślarstwa dniem szczególnym. Wówczas na olimpijskim torze Sloten w Amsterdamie odbyły się finały zawodów wioślarskich. Wśród finalistów znalazło się czterech zawodników z Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Rolę sternika w polskiej osadzie pełnił pochodzący ze Swornegaci Bolesław Drewek, który podczas zawodów okazał się kluczową postacią.

Jakiego koloru medal przywiózł z Amsterdamu Bolesław Drewek?

Gdzie obecnie znajduje się medal, który Bolesław Drewek zdobył na Igrzyskach Olimpijskich?

Na odpowiedzi czekamy do 8 maja, do godz. 15.00.

Osoby, które nadeślą w wyznaczonym terminie prawidłowe odpowiedzi wezmą udział w losowaniu nagrody rzeczowej. Wyniki konkursu opublikujemy na stronie gokchojnice.pl do 12 maja 2020r.  Regulamin konkursu do pobrania poniżej. Odpowiedzi należy przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej  na adres: krzysztofs@gokchojnice.pl (w tytule e-maila: Konkurs „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”). W e-mailu należy zawrzeć zapis:

Wyrażam zgodę, na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, dla potrzeb niezbędnych do realizacji  Konkursu „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”- Zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE

Regulamin  Retro Liga

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry