WYPRAWA DO TEATRU POLSKIEGO W BYDGOSZCZY

| Opublikowane w: Ciechocin
WYPRAWA  DO TEATRU POLSKIEGO W BYDGOSZCZY

W ubiegły piątek uczestnicy projektu ,,Czy to siara mieć ambaras ?''' mogli skorzystać z oferty wyjazdu do Teatru Polskiego w Bydgoszczy na sztukę pt. ,,Krew na kocim gardle''

Powstała w 1971 roku, niewystawiana dotąd na polskich scenach sztuka Krew na kocim gardle ma otwartą dramaturgicznie konstrukcję (podobnie jak słynne Preparadise sorry now, jedna z najczęściej inscenizowanych sztuk Fassbindera, w Polsce zaadaptowana w 1993 roku przez Grzegorza Małeckiego dla Teatru Studyjnego w Łodzi). Oto kosmitka Phoebe Zeitgeist przybywa na Ziemię z dziennikarską misją opisania „demokracji u ludzi”. Jej obserwacje obejmują najbardziej codzienne, błahe sytuacje, rozmowy ludzi powiązanych ze sobą według najpowszechniejszych relacyjnych schematów. Nauczyciel (Jakub Ulewicz), Policjant (Małgorzata Trofiumiuk), Dziewczyna (Beata Bandurska), Modelka (Martyna Peszko), Żołnierz (Konrad Wosik), Żona Zmarłego Żołnierza (Małgorzata Witkowska), Rzeźnik (Anita Sokołowska), Kochanek/Kochanka (Maciej Pesta) to żywe kostiumy, nośniki „ducha czasu”, szablonowi obywatele współczesnego demokratycznego społeczeństwa. To też te wszystkie przeciętne, reprezentatywne typy, którymi Fassbinder zaludniał swoje teksty i obrazy, skazując je na nieustanną reinkarnację i bolesną powtarzalność losów, z autotematyczną figurą nieokreślonego płciowo Kochanka/Kochanki, wyrastającą z obecnej w całej twórczości dramaturga i reżysera potrzeby przetwarzania także i własnej tożsamości. Krew na kocim gardle jest zapisem rozmów, wyznań, skarg. Najczęściej niekompletnych, pozbawionych jakiegokolwiek finału. Utkanych z wyświechtanych, trywialnych, często nużąco wulgarnych fraz.

Dla nas wyprawa do Bydgoszczy jest niesamowitą  przygodą ponieważ młodzież swoim uporem dotarła do aktorów, którzy chętnie porozmawiali z nami  o tym jak my sie bawimy w teatr. W efekcie mamy wspólne zdjęcie. Warto podreślić że  Anita Sokołowska aktora znana z róli Zuzy w ,,Przyjaciółkach'' oraz pani doktor Lena z   ,,Na dobre i na złe'' mimo że śpieszyła się do Warszawy również znalazła dla nas czas.Jednym słowem Dziękujemy za przemiły piątkowy wieczór.