"Kosznajderia - kraina inspirująca" - nowy projekt GOK

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach rozpoczyna realizację projektu Kosznajderia – kraina inspirująca. Zadanie będzie realizowane w południowej części gminy Chojnice. Region ten posiada osobliwą historię i tradycje związane z funkcjonującą tu przez pięć wieków społecznością Kosznajdrów. Celem zadania jest popularyzacja tradycji życia codziennego Kosznajdrów, a także wykorzystanie przykładu zwyczajów codziennych i świątecznych Kosznajdrów do tworzenia więzi i relacji lokalnych w gminie Chojnice.

W ramach zadania, w Wiejskim Domu Kultury w Silnie, zorganizujemy otwarte wykłady etnograficzne.

  • 12.07.2024r. o godz. 17.00 odbędzie się wykład p. Kingi Turskiej Skowronek z Muzeum Etnograficznego w Toruniu pn. Tradycja makatki na wsi pomorskiej
  • 19.07.2024 r. o godz. 17.00 wykład pn. Kwiaty z zapomnianych ogródków wiejskich wygłosi p. Grażyna Szelągowska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu
  • 15.08.2024r. o godz. 15.00 rozpocznie się wykład Michała Konkiela – zielarza i fitoterapeuty Tradycje zielarskie na wsi

Wstęp na wykłady jest bezpłatny, nie trzeba też się na nie wcześniej zgłaszać.

W Silnie, Ogorzelinach i Ciechocinie odbędą się też warsztaty rękodzielnicze i zielarskie, nawiązujące do tematyki wykładów. Liczba miejsc na te zajęcia jest ograniczona -  szczegółowe informacje na temat warsztatów można uzyskać od instruktorek placówek GOK w tych miejscowościach.

Podsumowaniem działań będzie uroczystość  - Festyn zorganizowany 15 sierpnia przez Wiejski Dom Kultury w Silnie z okazji święta Matki Boskiej Zielnej. Podczas festynu (prócz wykładu na temat ziół) przewidujemy występ kapeli, pokaz tańców regionalnych, wernisaż wystawy z prac powarsztatowych (wraz z możliwością stworzenia kwiatów z bibuły) i  poczęstunek.

Na stronie www.gokchojnice.pl i naszym profilu FB będziemy na bieżąco informować o szczegółach wszystkich wydarzeń. Zapraszamy do udziału w projekcie.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem