Taniec i muzyka w dniu Św. Marcina

Taniec i muzyka w dniu Św. Marcina

W tradycji Ciechocina zapisały się już obchody patrona miejscowego kościoła – Świętego Marcina. Co roku 11 listopada odbywa się tu Święto Ciechocina z okazji odpustu Św. Marcina. W tym roku obchody tego uroczystego dnia powiązane były z zakończeniem projektu pn. „Taniec i muzyka – coś z tego wynika” realizowanego  w naszej świetlicy.

Inauguracja święta rozpoczęła się uroczystą mszą, celebrowaną przez ks. proboszcza Janusza Pawlaka i ks. seniora Kazimierza Matyję. Oprawę artystyczną mszy zapewniły dzieci i wolontariusze miejscowej świetlicy, które nie tylko śpiewały i czytały, ale zadbały również o wystrój wnętrza. Po nabożeństwie, licznie zgromadzeni parafianie oraz goście z sąsiednich miejscowości przemaszerowali w barwnym korowodzie prowadzonym przez rycerza na koniu. Tradycyjnie już odegrana została scena z życia Świętego, podczas której wręczył on swój płaszcz napotkanemu żebrakowi. Bractwo Rycerskie Tur z Chojnic uświetniło festyn pokazami walki, salwami armatnimi i scenkami inspirowanymi życiem dawnych rycerzy.

Kulminacyjnym punktem programu był występ grup tanecznych z Ciechocina – Ciechocińskich Praczek i małych Spikerinek.  Dzieci uczęszczające do Świetlicy Wiejskiej w Ciechocinie, tańcami w rytm muzyki dawnej zachwyciły publiczność.

Po występach najmłodsi mogli spróbować swoich sił walcząc z prawdziwymi rycerzami z Bractwa i biorąc udział w licznych konkursach i zabawach plebejskich. Starsi zachwalali Marcińskie rogale wypiekane przez nasze seniorki.

Mieszkańcy Ciechocina aktywnie włączają się w przygotowanie święta tej wioski, czynnie też w nim uczestniczą. Dzięki projektowi „Taniec i muzyka…” w uatrakcyjnienie imprezy włączyły się również dzieci i młodzież. Efekty ich pracy z profesjonalnymi instruktorami tańca oczarowały zgromadzonych gości. Mamy nadzieję, że w przyszły  roku święto Ciechocina będzie obchodzone równie wesoło i uroczyście.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry