Seniorzy z gminy Chojnice odwiedzili Ogród Bellingham

Seniorzy z gminy Chojnice odwiedzili Ogród Bellingham

W dziesięciu placówkach Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach trwa realizacja projektu pn.: „Ziółka i rutki na wszelakie smutki”. Stowarzyszenie Akolada, we współpracy z GOK, pozyskało na to zadanie dofinansowanie z Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych. Dotacja została przeznaczona przede wszystkim na organizację warsztatów z zakresu zielarstwa, zwłaszcza tych przypominających tradycje i praktyki stosowania ziół na Kaszubach. Oprócz zajęć w świetlicach, seniorzy z gminy Chojnice mieli również okazję do wycieczek, podczas których sporo dowiedzieli się o ziołach – zarówno tych naturalnie występujących na Kaszubach, jak i tych, które coraz częściej rosną w naszych ogrodach.

Początek września okazał się dobrym terminem do odwiedzenia Ogrodu Bellingham. I niech nikogo nie zwiedzie obco brzmiąca nazwa… ogród znajduje się w sercu Kaszub – w miejscowości Zgorzałe, niedaleko Stężycy!

Założyciele ogrodu doskonale połączyli swoje doświadczenia z Anglii i Irlandii z polskimi tradycjami. Uczestnicy wycieczki podziwiali na angielskiej rabacie rodzime gatunki roślin. Sporo dowiedzieli się na temat uprawy warzyw bez stosowania chemii, roli zapylaczy w ogrodzie, produkcji kompostu…Przede wszystkim jednak podziwiali piękno jesiennego ogrodu, gdzie tradycyjnym rudbekiom, jeżówkom i floksom towarzyszy szałwia, hyzop, oregano i tymianek. Prócz rabat kwiatowych odwiedzili ogród warzywny, gdzie w tunelu foliowym można było obejrzeć przeróżne gatunki pomidorów, rosnących w towarzystwie bazylii. Ciekawostką był gliniany dzban przeznaczony do pędzenia rabarbaru – takiego zastosowania ceramiki nikt z uczestników wycieczki się nie domyślił…

Wycieczka miała zachęcić seniorów do  zgłębiania tajników zielarstwa w dalszej części zadania. Od jesieni, w każdej z placówek gdzie jest realizowany projekt, będą odbywały się zajęcia tylko z jednej techniki zastosowania ziół. Dzięki temu uczestnicy projektu dokładnie zgłębią tajniki wybranej przez siebie dziedziny a nabyte umiejętności przydadzą im się również po realizacji zadania.

Projekt dofinansowany ze środków MRPiPS w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020.

 

 

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem