Żeglarska gra terenowa rozpoczęła SZANTY 2019 w Charzykowach

Żeglarska gra terenowa rozpoczęła SZANTY 2019 w Charzykowach

Rozpoczęła się kolejna – XXII już edycja Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach. Pierwszą  z imprez, która odbyła się w ramach Festiwalu była Żeglarska Gra Terenowa. Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie dzieci i młodzieży kulturą i tradycjami żeglarskimi. W realizacji imprezy GOK wsparło gminne Stowarzyszenie Akolada oraz Zaborski Park Krajobrazowy.

Do udziału w zabawie zgłosiło się 29 drużyn – w sumie blisko 200 osób.  Zarejestrowani gracze mieli za zadanie odnalezienie 10 punktów zlokalizowanych w różnych częściach Charzyków i zaliczenie poszczególnych etapów testu. Osoby, które wzięły udział w zabawie musiały rozwiązać szereg zadań dotyczących historii, kultury i tradycji żeglarskich w Charzykowach. Uczestnicy gry wzięli m.in. udział w lekcji wiązania żeglarskich węzłów, zapoznali  się z podstawami alfabetu Mors’a i topografią jeziora Charzykowskiego. Kolejnymi etapami gry było pokonanie żeglarskiego toru przeszkód i rozwiązanie zadań dotyczących przyrody regionu. Gracze zapoznali się też z podstawami kodowania w miejscowej bibliotece i zasadami udzielania pierwszej pomocy. Od starego wilka morskiego dowiedzieli się,  co znaczy komenda: „Hej Ho Żagle staw!”. W sposób szczególny przygotowany był  punkt dotyczący żeglarskiej muzyki. Zadaniem uczestników było zaśpiewanie szant wraz z animatorami – piosenki słychać było przez cały czas trwania zabawy nie  tylko w Charzykowach, ale i po drugiej stronie jeziora…  Dzielnych adeptów żeglarstwa nie przestraszyła nawet burza. Wszyscy „zaliczyli” test i otrzymali pamiątkowe dyplomy, najlepsi natomiast zostali nagrodzeni słodkościami podczas podsumowania w amfiteatrze.

Koncert, który przewidziano na zakończenie pierwszego dnia festiwalu z powodów niesprzyjającej pogody został odwołany. Mimo ulewnego deszczu, który przegonił rozbawioną publiczność, gra spełniła swoje zadanie -okazała się nie tylko dobrą zabawą, ale też  wspaniałą formą  przybliżenia najmłodszym kultury i tradycji żeglarskich obecnych od blisko 100 lat w Charzykowach.

Wydarzenie było zrealizowane dzięki wsparciu gminy Chojnice.

 

 

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry