Koncert – Artyści II Rzeczypospolitej MUZYKA I TEATR

„Nie podobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął, po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne Państwo! (…) Będzie dobrze, wszystko będzie…”

Tak Jędrzej Moraczewski opisał 100 lat temu nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu jaki ogarnął kraj po 11 listopada 1918 r. Słowa te posłużyły, jako motto koncertu: Artyści II Rzeczypospolitej MUZYKA I TEATR. Koncert ten mieszkańcy regionu będą mogli obejrzeć w najbliższą sobotę (3 sierpnia) w charzykowskim amfiteatrze.

Wystąpią:

Conrado Moreno – Szypowski

Wojciech Machnicki

Magdalena Polkowska - Szachnowska

Adam Zaremba

Anna Sokołowska – Alabrudzińska

Tomasz Gęsikowski, Sławomir Głazek

Scnariusz i reżyseria: Tomasz Gęsikowski

Kulturę polską lat 1918-1939 cechuje ogromna różnorodność, poprzez spotkanie się awangardy z tradycją. Gwiazdy śpiewały przepiękne piosenki, które żyją swoim życiem po dziś dzień. Piosenki, które dawały ludziom nadzieję i wiarę. Wirtuozem sceny był szarmancki Eugeniusz Bodo, w którego z całą paletą charakterystycznych gestów i układów choreograficznych wcieli się Wojciech Machnicki (Teatr Roma). Zaprezentuje utwory niezapomniane, które widzowie doskonale znali i razem śpiewali ( m.in. Już taki jestem zimny drań). Piosenki Hanki Ordonówny, które skomponował Henryk Wars, a tekst napisał Julian Tuwim zaśpiewa Anna Sokołowska Alabrudzińska (Teatr Sabat Małgorzaty Potockiej).

W okresie dwudziestolecia międzywojennego popularna była także operetka. Jan Kiepura cieszył się największą międzynarodową sławą i popularnością spośród polskich śpiewaków. Połączyła go niezwykła miłość z Marią Eggerth.

W rolach pary sławnych śpiewaków wystąpią Magdalena Polkowska i Adam Zaremba (soliści Opery Nova w Bydgoszczy). Podczas koncertu artyści ci zaprezentują znane i lubiane utwory tej wspaniałej pary, m.in.  Brunetki Blondynki, Granada, Pardone Madame, Przetańczyć całą noc, Willa, Usta milczą…

Między piosenkami Dżentelmeni z lat 30-tych- Tomasz Gęsikowski (Teatr Muzyczny Capitol, Mazowiecki Teatr Muzyczny) i Sławomir Glazek (Teatr Polski w Warszawie) rozbawią publiczność krótkimi dialogami o mistyce finansów i życiu z tamtych lat.

Koncert poprowadzi Conrado Moreno Szypoowski – znany i lubiany prezenter, który wyraża szacunek do polskiej tradycji i przypomina o swoich polskich korzeniach.

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zaprasza do Amfiteatru Letniego w Charzykowach, 03.08.2019 (sobota)  o godz.20.00. Wstęp wolny!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury