15 maja – Dzień Niezapominajki

15 maja – Dzień Niezapominajki

15 maja, od 2002 r. obchodzimy Dzień Niezapominajki.  W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i przypominamy o potrzebie jej ochrony. Święto to zachęca nas także do pamiętania o bliskich, ważnych chwilach w życiu, ale też o lokalnych tradycjach.

Z okazji święta niezapominajki Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zorganizował szereg wydarzeń, skupionych przede wszystkim na tradycjach rękodzielniczych regionu. Przygotowania do obchodów „Dnia Niezapominajki” trwały kilka tygodni. W gminnych świetlicach i domach kultury  powstały mandale – szydełkowane lub tkane koła w kolorach kaszubskiej niezapominajki. W Centrum Handlowym Brama Pomorza w Lipienicach odbył się happening, podczas którego mieszkańcy gminnych wsi (ale też klienci centrum) wspólnie łączyli wszystkie elementy w bukiet kaszubskich niezapominajek. Przy okazji trwały warsztaty z tkania i szydełkowania.

Dla dzieci zorganizowano konkurs plastyczny, a prace przedstawiające kaszubskie niezapominajki zaprezentowano tuż obok mandali stworzonych przez dorosłych mieszkańców gminy Chojnice. Najmłodsi mogli także wziąć udział w warsztatach kreatywnych, podczas których tworzyli „nie-zapominajki” – karteczki, w kształcie błękitnych kwiatków, na których mogli zapisać, o czym warto i należy pamiętać.

W obchody „Dnia Niezapominajki” zaangażowało się kilkaset osób. Uczestnicy tej niezwykłej akcji – zarówno autorzy prac plastycznych, jak i twórcy mandali mieli na celu ocalenie od zapomnienia tradycji rękodzielniczych Kaszub – przede wszystkim haftu, gdzie niezapominajka jest jednym z najczęściej występujących motywów.

Efekty „obchodów” można podziwiać w Centrum Handlowym Brama Pomorza, codziennie po godz. 15.00.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem