„Hemar…” dla mieszkańców gminy

„Hemar…” dla mieszkańców gminy

Mieszkańcy gminy Chojnice mieli okazję udziału w niezwykłym przedstawieniu „HEMAR piosenki 20-lecia międzywojennego”. Spektakl ten został wystawiony w Chojnickim Centrum Kultury i stworzony na specjalne zamówienie GOK, przez grupę „PROJEKT 41”.  Główną „treść” przedstawienia stanowiły piosenki i teksty Mariana Hemara, bardzo spójnie połączone przez twórców widowiska.

Większość z nas kojarzy nieśmiertelne przeboje, np. „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Mały gigolo”, „Upić się warto”, „Che sarà, sarà” i kabaretowe skecze, które do dziś grane są na różnych scenach w Polsce – częstokroć bez wiedzy,  kto jest ich autorem. Mało kto wie natomiast, że ich autorem był właśnie Marian Hemar. Był on nie tylko znakomitym tekściarzem, ale też doskonałym obserwatorem i komentatorem współczesnego mu świata. Jego analityczny umysł w formie poetyckiej przedstawiał trafione w punkt prognozy i rozwiązania, które do dziś nie straciły aktualności.

Spektakl doskonale oddał właśnie ten aspekt twórczości Mariana Hemara. Widzowie w tekstach sprzed blisko 100 lat odnajdywali analogie do współczesności. Każda piosenka i skecz była przyjęta oklaskami, śmiechem lub oznakami wzruszenia. Nie dziwi zatem owacja, jaką otrzymali aktorzy na koniec spektaklu.

Warto też przytoczyć fragment jednego z tekstów Mariana Hemara, który wykonywali aktorzy PROJEKTU 41, i który jakże trafnie wpisuje się w obecną rzeczywistość:

Che sarà, sarà,

Bedzie gorzej, a może lżej,

Bedzie więcej, a może mniej,

Będzie, jak Bóg da,

Che sarà, sarà.Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem