Z wizytą w Muzeum Fotografii

W ubiegłym tygodniu kilku pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach wybrało się do Bydgoszczy, a dokładniej do Muzeum Fotografii.

W trakcie spotkania pracownicy GOK w Chojnicach zapoznali się z historią fotografii, z zasadą działania camera obscura oraz poznali starą technikę tworzenia zdjęć zwaną luksografią. Okazało się, że do zrobienia oryginalnej fotografii nie potrzeba specjalnego sprzętu, a nawet nie potrzeba aparatu fotograficznego. Oczywiście brzmi to niewiarygodnie! Ale to prawda. Do stworzenia oryginalnej fotografii wystarczy metalowa puszka z przebitą dziurką. Otwór w puszce to mini obiektyw, który może zdziałać cuda. Ale o fotograficznych cudach będzie innym razem.

Fotografia wykonana metodą luksografii.

Negatyw z puszki.

Spotkanie w Muzeum Fotografii umożliwiło również odbycie sentymentalnej podróży po świecie starej fotografii, po przeszłości, która w erze cyfrówek powoli odchodzi w zapomnienie. Warsztaty według programu autorskiego prowadził doświadczony fotograf Marek Noniewicz, który pobudził zainteresowanie wśród uczestników spotkania oraz niewątpliwie zachęcił do dalszej twórczej pracy. Pan Marek sprawił również, że stary aparat studyjny marki Globika, który przywieźliśmy do renowacji, zyskał „nową duszę”. Wkrótce będzie można go obejrzeć w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. A może uda się „strzelić” nim pozowaną fotkę?

Aparat marki Globika w całej okazałości.

Zapisz siędo naszego newslettera!