Retro Liga. IV etap historycznego konkursu sportowego

Retro Liga. IV etap historycznego konkursu sportowego

W każdym tygodniu na naszej stronie internetowej zamieszczamy dwa pytania, które poprzedzone są nawiązaniem do historii regionalnego sportu. Konkurs składa się z ośmiu etapów. Po siódmym, wyłonionych zostanie trzech finalistów, którzy w ostatnim tygodniu trwania konkursu powalczą o zwycięstwo w Retro Lidze. Po każdym etapie losujemy nagrodę. Poniżej prezentujemy pytania IV etapu.

Pytanie 1.

W Chojnicach też kiedyś grali w hokeja

Sport był w okresie międzywojennym ważnym czynnikiem rozwoju społecznego, który umacniał tożsamość mieszkańców Chojnic i regionu po latach zaborów. Chojniczanie uprawiali w tym czasie wiele dyscyplin sportu, a jedną z nich był hokej na lodzie.

Geneza rozwoju hokeja na lodzie w Chojnicach i regionie sięga 1919 roku, kiedy to zostało założone Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Inicjatorami powstania Towarzystwa byli: Feliks Kopicki, Adam Wolszlegier, Aleksander Standera, Antoni Ulandowski i Ludwik Zieliński. W swojej działalności towarzystwo często wykraczało poza obrane cele statutowe upowszechniania kultury fizycznej, tworząc gniazda życia patriotycznego i kulturalno – oświatowego. „Sokół” był największą organizacją sportową w regionie, dającą mieszkańcom cały wachlarz dyscyplin sportowych. Na pierwszy plan w „sokolich” zawodach wybijali się jednak hokeiści i lekkoatleci.

Największe sukcesy na lodowej tafli odnieśli jednak zawodnicy Chojniczanki Chojnice. W 1937 roku hokeiści z Chojnic zdobyli wicemistrzostwo Pomorza. Do największych sukcesów chojnickiej sekcji hokeja można zaliczyć również wygrane z hokeistami Wolnego Miasta Gdańsk. W dniu 19 lutego 1936 roku hokeiści z Chojnic wygrali z Gedanią Gdańsk w stosunku 6:0. W tym samym dniu Chojniczanie ograli jeszcze niemiecką drużynę DSV 6:2. W prasie gdańskiej ukazała się wówczas relacja, która podkreślała, że prowincjonalni hokeiści z Chojnic pokazali gdańskim zespołom, jak należy grać w hokeja na lodzie.

Foto. Hokeiści Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w latach dwudziestych XX wieku. Fotografia w zbiorach KS.

 

 

Foto. Mecz hokeja na lodzie. Lata dwudzieste XX wieku. Fotografia w zbiorach KS.

 

Fotografia powyżej przedstawia hokeistów podczas meczu. Gdzie rozegrano te zawody? Podaj nazwę akwenu wodnego.

Pytanie 2

Mistrz w wyciskaniu


Foto. w zbiorach GOK w Chojnicach.

Fotografia powyżej została wykonana podczas X Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich Atlanta 96. Zawody odbyły się w Kruszwicy. Pierwsze miejsce w wyciskaniu ciężarka zdobył wówczas mieszkaniec gminy Chojnice (na zdjęciu powyżej).

W ubiegłym roku ten sam zawodnik został mistrzem województwa pomorskiego w wyciskaniu ciężarka siedząc. Podaj jego imię i nazwisko.

 

Na odpowiedzi czekamy do 29 maja, do godz. 15.00.

Osoby, które nadeślą w wyznaczonym terminie prawidłowe odpowiedzi wezmą udział w losowaniu nagrody rzeczowej. Wyniki konkursu opublikujemy na stronie gokchojnice.pl do 26 maja 2020 r. Regulamin konkursu do pobrania poniżej. Odpowiedzi należy przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej  na adres: krzysztofs@gokchojnice.pl (w tytule e-maila: Konkurs „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”). W e-mailu należy zawrzeć zapis:

Wyrażam zgodę, na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, dla potrzeb niezbędnych do realizacji  Konkursu „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”- Zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE

Regulamin konkursu


Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry