Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

Seniorzy z gminy Chojnice odwiedzili Ogród Botaniczny w Gołubiu

| Opublikowane w: Projekty zakończone, Strefa Seniora
Seniorzy z gminy Chojnice odwiedzili Ogród Botaniczny w Gołubiu

Wizyta w gołubieńskim ogrodzie botanicznym była kolejnym etapem projektu dla seniorów realizowanego przez Stowarzyszenie Akolada. 120 osób, biorących udział w zadaniu, mogło nieodpłatnie wziąć udział w wycieczce do jednego z ciekawszych zbiorowisk roślin na Kaszubach. Głównym punktem programu był spacer z przewodnikiem i prezentacja najważniejszych kolekcji Ogrodu oraz zagadnień z zakresu biologii i ekologii roślin. Pracownik ogrodu pokazywał i omawiał zarówno „botaniczne osobliwości", jak i popularnie występujące w naszych ogrodach i dzikorosnące gatunki.  Zajęcia były też okazją do poznania wielu roślin chronionych oraz zagrożonych wyginięciem, które znajdują się w kolekcji gołubieńskiego ogrodu. Seniorzy z dużym zainteresowaniem słuchali wypowiedzi przewodnika na temat wymagań często występujących w naszych ogrodach roślin np. różaneczników i magnolii. Szczególnie zainteresowani tematem mieli okazję do rozmów indywidualnych z pracownikami ogrodu, którzy wykazali się ogromną wiedzą (i cierpliwością!) odpowiadając na wszystkie pytania seniorów.

Po obejrzeniu całej kolekcji uczestnicy wycieczki mogli skosztować jabłecznika z pigwą i chwilkę odpocząć w ogrodowej altance.

Równie atrakcyjnym elementem wycieczki była wspólna jazda autokarem – seniorzy wymieniali się swoimi planami na nasadzenia w swojej wsi (co jest kolejnym elementem projektu), opowiadali o swoich prywatnych ogródkach  i oczywiście  śpiewali  ulubione przeboje.

Wspólne wyjazdy okazały się nie tylko doskonałą formą edukacji na temat ogrodnictwa i botaniki, ale też świetnym sposobem na integrację seniorów z różnych części gminy Chojnice.

Projekt „O nawałnicy zapomnieć pora, spójrz na krajobraz okiem seniora” jest dofinansowany ze środków MRPiPS w ramach Programu ASOS.

autor zdjęć: Aleksander Knitter

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem