Weź udział w II edycji Retro Ligi

„Retro Liga”, to format, który idealnie sprawdził się w nowej pandemicznej rzeczywistości. Historyczny konkurs sportowy wzbudził spore zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców gminy wiejskiej Chojnice, jaki i Chojnic. Po sukcesie pierwszej edycji postanowiliśmy wznowić rywalizację i trochę rozszerzyć formułę konkursu o tak zwane bonusy (szczegóły w regulaminie).

Uczestnicy konkursu ponownie będą mogli poczuć się, jakby cofnęli się w czasie o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Projekt pokaże również, jak wyglądał sport w Chojnicach i okolicy w dwudziestoleciu międzywojennym, czasach Polski Ludowej  oraz po przemianach ustrojowych. W każdym tygodniu na stronie www.gokchojnice.pl zamieścimy dwa pytania, które będą poprzedzone nawiązaniem do historii regionalnego sportu. Konkurs będzie składał się z sześciu etapów. Po piątym, wyłonionych zostanie trzech finalistów, którzy w ostatnim tygodniu trwania konkursu powalczą o zwycięstwo w „Retro Lidze”. Poniżej prezentujemy pytania I etapu.

Ślizgi lodowe

Początki żeglarstwa lodowego w Polsce związane są z działalnością Klubu Żeglarskiego Chojnice i osobą Ottona Weilanda, który jesienią 1919 roku na podwórzu swojej kamienicy w Chojnicach skonstruował pierwsze ożaglowane sanie lodowe. Konstrukcja ślizgu Weilanda przypominała trójkąt zbity z desek i żagla. W warsztacie Weilanda powstały jednostki żaglowe, które w dość szybkim tempie powiększyły flotę klubu z Charzyków. Pierwszą większą partię ślizgów lodowych w ilości sześciu jednostek zbudowano w 1923 roku. Kadłuby ślizgów składały się z trójkątnej platformy, wspartej trzema płozami umieszczonymi w jej rogach. Drewniane płozy okute były stalowymi prętami, a ich ostrza hartowano końskim tłuszczem. Dzięki większemu ożaglowaniu do 15 m2 sanie lodowe były znacznie szybsze od tych wybudowanych cztery lata wcześniej. Dwa lata później flota bojerów Klubu Żeglarskiego Chojnice powiększyła się o dwa najnowocześniejsze ślizgi Monotyp XV. Tego typu bojery posiadały kroplowy kształt kadłuba, obrotowy maszt i ruchome odlewane płozy, natomiast dźwignia do poruszania steru została zastąpiona kołem sterowym.

Foto. Miłośnicy ślizgów lodowych z Charzyków.Trzeci od prawej Otton Weiland. Fotografia ze zbiorów Muzeum Histroyczno - Etnograficznego w Chojnicach.

W latach międzywojennych bojery służyły żeglarzom do treningu i celów rekreacyjnych. Pierwsze zawody odbyły się 1 stycznia 1928 roku na Jeziorze Charzykowskim. Uznaje się je za pierwszą oficjalną imprezę bojerową w Polsce.

"Gazeta Pomorska" z 11.05.1989 r.

Pytanie 1.

Jak nazywał się pierwszy konstruktor ślizgów lodowych Monotyp XV?

Pytanie 2.

Mistrzostwo Polski w bojerach zdobył w 1951, 1952, 1955, 1956 i 1958 roku. Zginął w wypadku motocyklowym. Podaj imię i nazwisko wielkiego żeglarza z małych Charzyków.

Na odpowiedzi czekamy do 12 lutego.

Osoby, które nadeślą w wyznaczonym terminie prawidłowe odpowiedzi wezmą udział w losowaniu nagrody rzeczowej. Wyniki I etapu konkursu opublikujemy na stronie gokchojnice.pl do 16 lutego 2021 r.  Regulamin konkursu do pobrania poniżej. Odpowiedzi należy przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej  na adres: krzysztofs@gokchojnice.pl (w tytule e-maila: Konkurs „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”). W e-mailu należy zawrzeć zapis:

Wyrażam zgodę, na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, dla potrzeb niezbędnych do realizacji  Konkursu „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”- Zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Regulamin Retro Liga