Finał historycznego konkursu sportowego

Finał historycznego konkursu sportowego

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w VII etapie historycznego konkursu sportowego „Retro liga” i przysłali odpowiedzi na pytania zamieszczone w ubiegłym tygodniu. W finale konkursu zmierzy się sześć osób. Poniżej prezentujemy ostatnie pytania I edycji.

Na odpowiedzi czekamy do 30 czerwca, do godz. 15.00. Osoby, które nadeślą w wyznaczonym terminie prawidłowe odpowiedzi wezmą udział w losowaniu nagrody rzeczowej. Wyniki konkursu opublikujemy na stronie gokchojnice.pl do 2 lipca 2020 r.

Klasyfikacja punktowa finalistów konkursu

  1. Maciej Wróblewski – 14 pkt.
  2. Andrzej Krajewicz – 13 pkt.
  3. Aleksandra Czupa

Katarzyna Kołatka

Paweł Wieczorek

Michał Piepiorka – 12 pkt.

 

Pytanie 1.

Motocykliści

Foto. Motocykliści przed Kosciołem ewangielickim p. w. św. Trójcy w Chojnicach. Lata 30-te XX wieku. Fotografia w zbiorach KS.

Pod koniec lat 30-tych XX wieku w Chojniczance powstała sekcja motocyklowa. Kierownikiem sekcji została Gertruda Bonin. Członkami byli głównie właściciele pojazdów jednośladowych. Do najbardziej aktywnych motocyklistów należeli: Paweł Świerczyński, Edmund Chylewski, Franciszek Belzerowski, Karol Bessert, Tomasz Szyca, Aleksy Rejentowicz oraz Franciszek Stuwe. Sekcja miała w zamyśle propagowanie sportu motocyklowego poprzez organizację wycieczek krajoznawczych i parad motocyklowych. Z chwilą wybuchu II wojny światowej sekcja przestała istnieć.

Po II wojnie światowej, w 1950 roku reaktywowano sekcję motocyklową. Sekcja działała pod opieką jednego z miejskich przedsiębiorstw. Podaj nazwę tego przedsiębiorstwa.

 

Pytanie 2.

Kaszubskie Regaty Wioślarskie im. Bolesława Drewka

Pierwsze regaty wioślarskie w Swornegaciach odbyły się w 1998 roku. W tym roku odbędzie się XXII edycja imprezy. Wyjątkowość zawodów polega na połączeniu sportowego charakteru aktywności na wodzie, towarzyskiej integracji na brzegu oraz niepowtarzalnym otoczeniu kaszubskiej ziemi.

Foto. Regaty Wioślarskie im. Bolesława Drewka. Swornegacie, 03.06.2017. Foto. KS.


Zawody fabułą nawiązują do Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1928 roku. Wówczas na torze Sloten w Amsterdamie, polska czwórka ze sternikiem wywalczyła brązowy medal. Był to pierwszy olimpijski krążek w historii polskiego wioślarstwa. Rolę sternika w polskiej osadzie pełnił pochodzący ze Swornegaci Bolesław Drewek. Medale, które otrzymują najlepsze osady, wzorowane są na krążku z 1928 roku. Oryginalny medal, który Bolesław Drewek przywiózł z Amsterdamu znajduje się obecnie na wystawie w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach.

W Amsterdamie na starcie czwórek ze sternikiem stanęło 11 osad. Podaj nazwy wszystkich krajów, które wzięły udział w tych regatach.

 

Odpowiedzi należy przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej  na adres: krzysztofs@gokchojnice.pl (w tytule e-maila: Konkurs „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”). W e-mailu należy zawrzeć zapis:

Wyrażam zgodę, na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, dla potrzeb niezbędnych do realizacji  Konkursu „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”- Zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE

Regulamin konkursu

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry