Retro liga. VI etap

Retro liga. VI etap

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w V etapie historycznego konkursu sportowego „Retro liga” i przysłali odpowiedzi na pytania zamieszczone w ubiegłym tygodniu. Przypominamy tylko, że w każdym tygodniu na stronie www.gokchojnice.pl zamieszczamy dwa pytania, które poprzedzone są nawiązaniem do historii regionalnego sportu. Konkurs składa się z ośmiu etapów. Po siódmym, wyłonionych zostanie trzech finalistów, którzy w ostatnim tygodniu trwania konkursu powalczą o zwycięstwo w Retro Lidze. Po każdym etapie losujemy nagrodę. Poniżej prezentujemy pytania VI etapu. Na odpowiedzi czekamy do 12 czerwca.

Pytanie 1

Nie tylko żaglówki

Foto. Kajakarze na jeziorze. Charzykowy lata 30-ste XX wieku. Foto. w zbiorach Muzeum Historyczno - Etnograficznego  w Chojnicach.

Ruch turystyczny w Charzykowach i okolicy zaznaczył się szczególnym zamiłowaniem mieszkańców do kajakarstwa. Ponadto olbrzymia sieć rzeczna w okolicy dawała turystom spore możliwości, a Charzykowy w latach trzydziestych XX wieku były dla kajakarzy pewnego rodzaju bazą wypadową. Rzekami płynącymi na Kaszubach można było dotrzeć w dziewicze miejsca, tam dokąd pociąg czy automobil nie docierał. W latach trzydziestych nastąpił więc prawdziwy boom na wyprawy kajakowe. Kajak był dużo tańszy od łodzi żaglowych, tym bardziej, że można go było skonstruować samemu zgodnie z instrukcjami  zamieszczanymi w ogólnopolskim czasopiśmie „Sport Wodny”. Klub Żeglarski Chojnice wspierał nawet samodzielnych budowniczych kajaków oferując im bezpłatne projekty. 1 maja 1933 roku dziennikarz „Dziennika Pomorskiego” w artykule pt. „Kajaki na czele sezonu” donosił: „Klub Żeglarski Chojnice popiera budowę specjalnie taniego, bezpiecznego i mocnego kaja na 2 osoby i dostarcza bezpłatnie potrzebne rysunki. Wspomniany typ łodzi kajakowej jest już wypróbowany i okazał się jako wymarzone narzędzie do włóczęgi wodnej”.

Obecnie Chojnicki Klub Żeglarski prowadzi sekcję kajakową dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podaj nazwę tej sekcji.

 

Pytanie 2

Kołownicy w Chojniczance

Foto. Zawody kolarskie na stadionie miejskim w Chojnicach. Lata 30-ste XX wieku. Foto w zbiorach KS.

W 1932 roku utworzono sekcję kolarską, której kierownikiem został Jan Schreiber. Kolarzy wspierał również nowy prezes klubu Brunon Nürnberg. W czerwcu 1933 roku sekcja została przyjęta do Związku Towarzystw Kolarskich w Warszawie. Dyscyplina ta szybko zyskała w regionie dużą popularność, a organizowane wyścigi kolarskie cieszyły się niebywałą frekwencją zarówno uczestników, jak i publiczności. Obok wyścigów z udziałem miejscowych kolarzy, działacze Chojniczanki organizowali imprezy o randze wojewódzkiej i krajowej. W 1934 roku klub był organizatorem mistrzostw kolarskich województwa pomorskiego na dystansie 100 km. Do czołowych kołowników Chojniczanki należeli wówczas: Dagobert Nürnberg, Józef Brunka, Egon Reszke, Józef Dzwonkowski, Jan Zarańczyk i Ignacy Jeszka.

13 sierpnia 1933 roku Chojnice były areną pierwszej poważnej imprezy kolarskiej. Zawody odbyły się z udziałem najlepszych zawodników z całego Pomorza. Na jakich dystansach ścigali się kolarze podczas tych zawodów? Podaj minimum dwa.

Regulamin konkursu

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry