"Pszczoły mają głos!"

„Pszczoły mają głos!” – projekt realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice „Akolada”

Kwota dotacji: 61 216,00 zł.

Parterzy projektu:

Gminny Osrodek Kultury w Chojnicach

Stowarzyszenie Przyjaciół Charzykowy "Charzy..."

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, oddział: Zaborski Park Krajobrazowy

Zaklad Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze

Projekt „Pszczoły mają głos!” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (www.wfos.gdansk.pl)

Konkurs na zadania z zakresu edukacji ekologicznej dla województwa pomorskiego (edycja 2024).

Zadanie, w którym aktywnie będą uczestniczyli mieszkańcy gminy Chojnice, oraz turyści odwiedzający teren gminy, ma na celu kształtowanie postaw i upowszechnianie wiedzy z zakresu ochrony przyrody. Celem projektu jest rozwijanie kompetencji (tj. wiedzy, umiejętności i postaw) ekologicznych w zakresie usług ekosystemowych dostarczanych przez owady zapylające – pszczoły. To właśnie pszczoły ich biologia, środowisko, zależności, zagrożenia ale przede wszystkim ich znaczenie i konieczność ochrony staną się tematem przewodnim projektu „Pszczoły mają głos!”. Przewidujemy, że realizacja zadania umocni w uczestnikach postawę czynnej ochrony tych owadów, jak i wzmocni ich rolę w otaczającym świecie, świecie, który jest raczej odbiorcą dóbr wytwarzanych przez pszczoły.

Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu warsztatów skierowanych do mieszkańców gminy Chojnice, zarówno młodych ludzi jak i dorosłych. Mieszkańcom chcielibyśmy zaproponować przeprowadzenie warsztatów pszczelarskich i tworzenia domków dla zapylaczy, warsztatów tworzenia łąk kwietnych, warsztatów tworzenia poidełek dla zapylaczy, warsztatów z naturalnych środków ochrony roślin czy warsztaty teatralne „Oddajemy pszczołom głos!”. Uczestnicy aktywnie wezmą udział w warsztatach tworząc m. in. domki dla zapylaczy czy poidełka. W trakcie warsztatów tworzenia łąk kwietnych uczestnicy zasieją „małe” łąki kwietne w donicach a w czterech miejscowościach gminy Chojnice powstaną łąki kwietne na większej powierzchni.

Drugim elementem projektu jest  Jarmark Ekoturystyczny „Czym chata bogata”, wydarzenie, które już od 14 lat promuje nie tylko Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie, ale również poprzez zasadę „uczyć bawiąc” uwrażliwia odbiorców na piękno i różnorodność przyrody Borów Tucholskich. W trakcie tegorocznego wydarzenia chcielibyśmy przybliżyć uczestnikom wiedzę na temat owadów zapylających, ich ochrony, dostarczanych przez nie usług ekosystemowych. Planujemy zorganizować cykl warsztatów przybliżających owady zapylające.

Projekt „Pszczoły mają głos!”  jest odpowiedzią na pytanie: Co ja mogę zrobić dla pszczół? Wszystkie duże zmiany zaczynają się od małych rzeczy. Założeniem projektu jest pokazanie właśnie, jak w życiu codziennym, każdy z Nas, wprowadzając niewielkie zmiany, może wpłynąć na rozwój owadów zapylających. Projekt z założenia, chce wskazać drogę, kilka dobrych praktyk, które wcielone w życie, spowodują drobne, ale bardzo ważne zmiany w postrzeganiu i dające nadzieję, na lepsze jutro tych owadów.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem