Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

Były „Damy i huzary”, będzie „Zemsta”

| Opublikowane w: Projekty zakończone
Były „Damy i huzary”, będzie „Zemsta”

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach realizuje projekt pt.: „Różne oblicza romantyzmu od teatru do patriotyzmu”. Zadanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach Programu Kultura Dostępna. Gminna jednostka kultury po raz czwarty otrzymała dotację na zadanie w ramach tego programu. Dzięki realizacji wydarzeń w ramach „Kultury Dostępnej” mieszkańcy gminy Chojnice mają okazję do nieodpłatnego uczestnictwa w różnego rodzaju wyjazdach, np. do teatru lub opery oraz wzięcia udziału w przedsięwzięciach kulturalnych organizowanych na terenie gminy.

Jednym z takich wydarzeń była plenerowa projekcja spektaklu przed Wiejskim Domem Kultury w Swornegaciach. Na dużym ekranie wyświetlono „Damy i huzary” Aleksandra Fredry. Dzieło romantycznego dramatopisarza w mistrzowskiej adaptacji i reżyserii Krystyny Jandy rozbawiło widzów do łez. Perypetie dam i huzarów, ich miłości i intrygi okazały się tematem aktualnym także w dzisiejszych czasach. W doskonały nastrój przed spektaklem wprowadził widzów występ zespołu Muzycy i Przyjaciele.

Jeżeli ktoś chciałby wziąć udział w takim wydarzeniu, ma ku temu doskonała okazję. Przed nami następne działania w ramach projektu. Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zaprasza 19 lipca (piątek),o  godz. 20.30 do Amfiteatru Letniego w Charzykowach na kolejną projekcję plenerową. Tym razem na dużym ekranie zostanie wyświetlony spektakl „Zemsta” – najwybitniejsza i najpopularniejsza komedia Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Świderskiego. Ekranizacja ta, to inscenizacja w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tradycyjna, bliska tekstowi Fredry. Przedstawienie zaliczone do Złotej Setki Teatru Telewizji. Wydarzeniem towarzyszącym będzie koncert  zespołu Muzycy i Przyjaciele, który muzyką graną na żywo wprowadzi widzów w magiczny świat teatru.

Piątek, godzina 20.30 Amfiteatr Letni w Charzykowach – wstęp bezpłatny!

„Zemsta” w reżyserii Jana Świderskiego

Arcydzieło komediopisarstwa. Najpopularniejszy i najwybitniejszy utwór mistrza Aleksandra Fredry (1793-76). Sztuka, która od swej premiery w 1834 r. nie schodzi z polskich scen. U źródeł pomysłu Fredry legła „powieść gminna”, zaczerpnięta z zamierzchłej przeszłości. Historię rodowego sporu Firlejów i Skotnickich, zwaśnionych współwłaścicieli zamku w Odrzykoniu (w którego posiadanie nb. wszedł Fredro po ślubie z Zofią z Jabłonowskich), komediopisarz przeniósł w czasy sobie współczesne, tuż po upadku Rzeczypospolitej, na bliżej nie określoną prowincję.

Przedmiotem sąsiedzkiego zatargu miedzy Cześnikiem Raptusiewiczem a Rejentem Milczkiem (zgodnie z oświeceniową tradycją - nazwiska znaczące) uczynił kwestię naprawy muru granicznego. Absurdalny powód sporu pozwolił skuteczniej wypunktować charakterystyczne dla mentalności i obyczajowości sarmackiej przywary, skłonność do zwady, pieniactwa, intryg. Rejent każe naprawić mur po to, by nie dopuścić do pomyślnego zakończenia flirtu swego syna Wacława z podopieczną Cześnika. Opiekun Klary chce przekreślić zamiary sąsiada, dlatego pomaga młodym mającym się ku sobie, a w finale zmusza Wacława do ożenku z Klarą, byle tylko młodzieniec nie poślubił, zgodnie z wolą ojca, nadobnej Podstoliny. U podłoża zatargu leżą zresztą sprawy finansowe – zarówno Rejent, jak i Cześnik, który sam próbuje flirtować z Podstoliną, liczą na jej majątek...

W tej błahej historii sporu o mur graniczny ujawniły się najwspanialsze zalety Fredrowskiego pióra – niezwykła ostrość widzenia ludzkich charakterów, umiejętność wychwytywania osobliwości obyczajowych, dar tworzenia sytuacji scenicznych nieodparcie śmiesznych. Do galerii ulubionych postaci, często wybieranych przez najwybitniejszych aktorów na popisy benefisowe, należą Cześnik, Rejent, Papkin. Wśród scen najbardziej oklaskiwanych przez publiczność wymienić można słynny epizod całowania przez Cześnika Pani Barskiej, jego szabli pamiętającej czasy szlacheckiej insurekcji, czy przezabawną scenę dyktowania listu Dyndalskiemu, który pomiędzy miłosne wyznania wpisuje swoje ulubione „mocium panie”.

Przypominany wybitny spektakl Jana Świderskiego z roku 1972, zrealizowany w doborowej obsadzie aktorskiej, to inscenizacja w najlepszym tego słowa znaczeniu tradycyjna, bliska tekstowi Fredry. Reżyser przedstawienia, zarazem niezapomniany odtwórca roli Cześnika, przyznał otwarcie – Kocham Fredrę i uważam, że tyle jest odmiennych ujęć „Zemsty”, ilu rozmaitych gra w niej aktorów. – „Zemsta” to wspaniały humor, piękny wiersz. Sztuka wyrosła z polskiej gleby, znajduje w niej odbicie cała polska kultura. Ale „Zemsta” to również cała przebogata tradycja polskiego teatru, wiekowa kultura aktorska, tradycje inscenizacyjne (...) Nie chcę snuć na kanwie Fredry opowieści takich, jakich jeszcze nie było. Raczej odwrotnie, zależy mi na kontynuacji tego, co było i co zostało utrwalone w naszej pamięci jako wartości godne zapamiętania. Należy do nich pamięć wielkich kreacji poprzednich pokoleń aktorskich. Sam po raz pierwszy miałem szczęście zagrać w „Zemście” jako młody aktor. Był to rok 1946, a występowałem u boku Jerzego Leszczyńskiego, Józefa Węgrzyna, Władysława Grabowskiego. Do dziś pamiętam, jak oni mówili wiersz Fredry. Bo to zupełnie osobna sztuka...

Autor: Aleksander Fredro

Reżyseria: Jan Świderski

Scenografia: Hanna Volmer,

Realizacja TV: Ewa Vogtman-Budny,

występują: Jan Świderski (Cześnik), Czesław Wołłejko (Rejent), Joanna Jędryka (Klara), Krzysztof Kalczyński (Wacław),Emilia Krakowska (Podstolina), Wojciech Pokora (Papkin), Aleksander Dzwonkowski (Dyndalski), Zbigniew Skowroński (Śmigalski), Zbigniew Kryński (Perełka), Zdzisław Szymański, Krzysztof Wieczorek (Murarze)

PREMIERA 1972

Za: teatrtelewizji.vod.tvp.pl

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji KulturyDo góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem