Wystawa haftu kaszubskiego w Swornegaciach

Wystawa haftu kaszubskiego w Swornegaciach

Zapraszamy na niezwykłą wystawę poświęconą haftom kaszubskim, dzięki której prześledzimy drogę, jaką wzory hafciarskie przeszły od początków XIII w. do chwili obecnej.

Na ekspozycji można podziwiać ponad 130 prac hafciarek z Kaszub i Borów Tucholskich, które wpłynęły na konkurs MODA NA ETNO. Są to hafty kaszubskie wykonane na bieliźnie stołowej, poduszkach i makatkach, ale też na elementach strojów.

Wyróżnikiem wystawy jest to, że możemy podziwiać zarówno hafty wykonane na elementach tradycyjnego stroju ludowego, jak  i zaadoptowanie haftu kaszubskiego do współczesnej odzieży.

Uzupełnieniem wystawy są zdjęcia z sesji modowej. Kreatorka mody – p. Martyna Szupecka inspirując się wzorami haftów kaszubskich zaprosiła młodzież na warsztaty pokazujące możliwości wykorzystania haftów w stylizacjach współczesnych. Młodzi ludzie mieli okazję do szukania inspiracji w tworzeniu własnej mody w kaszubskich haftach i strojach ludowych. Wraz z prowadzącą stworzyli własne stylizacje, w których wystąpili podczas profesjonalnej sesji fotograficznej wykonanej przez p. Martę Potulską.

Zdjęcia młodych ludzi są doskonałym uzupełnieniem wystawy, która dzięki ukazaniu haftów kaszubskich zarówno w ich tradycyjnej formie, jak i współczesnym wydaniu doskonale pokazuje drogę, jakie wzory te przeszły przez ponad osiem wieków, nic nie tracąc na swoim pięknie i unikatowości.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry