Sport i rekreacja w 2020 roku

Sport i rekreacja w 2020 roku

Determinacja, wytrwałość, rozsądek i opanowanie, to tylko niektóre z cech, które napędzają sportowców oraz organizatorów imprez sportowych. W roku, w którym jesteśmy nękani zakłóceniami  spowodowanymi przez pandemię koronawirusa, były one istotnymi atrybutami, które skłoniły nas do sprostania wielu wyzwaniom i zapewnienia możliwości rywalizacji zawodnikom oraz przeprowadzenia imprez sportowych zapewniających rozrywkę.

Zanim jeszcze rozpoczęła się społeczna kwarantanna, Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zorganizował kilka przedsięwzięć sportowych.Rywalizowała młodzież, między innymi w turniejach piłki nożnej, piłki siatkowej i tenisa stołowego. Z początkiem lutego zakończyła się 8 edycja Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Halowej.

Wraz z pandemią koronawirusa i rozpoczęciem społecznej kwarantanny, Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zmuszony był zawiesić wszystkie zawody i zajęcia sportowe, a nasze działania przeniosły się do Internetu. Jedną z form naszej oferty były warsztaty freestyle footballu. Podczas zajęć online można było nauczyć się podstaw tej spektakularnej dyscypliny sportu. Przez osiem tygodni sukcesywnie udostępnialiśmy filmy z lekcjami, które prowadził doświadczony i utytułowany młody człowiek, dwukrotny mistrz i wicemistrz Europy, finalista programu „Mam Talent” – Łukasz Chwieduk.

Kolejną formą oferty Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach była „Retro Liga”, czyli historyczny konkurs sportowy. Jego uczestnicy mogli poczuć się, jakby cofnęli się w czasie o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Projekt pokazał również, jak wyglądał sport w Chojnicach i okolicy w dwudziestoleciu międzywojennym, czasach Polski Ludowej oraz po przemianach ustrojowych. W każdym tygodniu na stronie www.gokchojnice.pl zamieszczaliśmy dwa pytania, które były poprzedzone nawiązaniem do historii regionalnego sportu. Konkurs składał się z ośmiu etapów i cieszył się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy Chojnice.

Pierwszymi zawodami zorganizowanymi w nowej rzeczywistości, po zniesieniu obostrzeń, była Liga Małych Mistrzów w piłce nożnej. Dla amatorskich drużyn dziecięcych była to okazja, by wrócić do sportowej rywalizacji po trzymiesięcznej przerwie. Finał zawodów odbył się 27 czerwca na kompleksie boisk Orlik w Charzykowach. Tydzień później odbyły się finały Ligi Małych Mistrzów w piłce nożnej plażowej. Tym razem areną zmagań młodych adeptów futbolu z roczników 2007/2008 było boisko do gier plażowych w Charzykowach. Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach był również współorganizatorem turnieju piłki nożnej pn. „Z wiejskiego boiska na stadion”, który odbył się na boisku w Krojantach. Sporym zainteresowaniem cieszył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Chojnice, który w tym roku odbył się w Silnie. Najlepszą drużyną turnieju została Unia Klawkowo, która w finale pokonała Nowych Nowa Cerkiew. Mimo trudnych warunków, jakie panowały w całym kraju udało się jeszcze zorganizować regaty żeglarskie w Swornegaciach oraz dwa turnieje siatkówki plażowej w Ostrowitem.

W październiku mierzyliśmy się z drugą falą pandemii koronawirusa. Mimo to podjęliśmy próbę włączenia się w promocję aktywnego stylu życia wśród starszych mieszkańców gminy Chojnice. W tym celu wraz ze stowarzyszeniem Walking Futbol Polska zorganizowaliśmy warsztaty pod nazwą „Weekend z piłką chodzoną”. Warsztaty odbyły się w weekend, 17 i 18 października, na boisku Orlik w Charzykowach. W warsztatach wzięły udział głównie panie 40+. Na zajęciach nie zabrakło również panów po pięćdziesiątce i sześćdziesiątce. Piłkarska przeszłość i umiejętności nie miały podczas tych spotkań żadnego znaczenia. Zajęcia odbyły się w grupach dostosowanych do poziomu zaawansowania. Pokłosiem tych spotkań ma  być utworzenie w gminie Chojnice żeńskiej i męskiej drużyny futbolu chodzonego.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry