NOCNE OBSERWACJE NIETOPERZ

NOCNE OBSERWACJE NIETOPERZY

Wieczorne, letnie niebo to zdecydowanie najlepszy moment aby spojrzeć do góry i zaobserwować zwierzęta tak mało Nam znane. Nietoperze, bo o nich mowa, właśnie wtedy rozpoczynają polowanie. Każdy z Nas może obserwować polujące nietoperze, ale nie każdy ma sposobność poznać te zwierzęta tak blisko jak dzieci i młodzież z gminy Chojnice. Dzięki realizacji projektu „Mów, mi Nietoperz, przyjacielu!” uczestnicy projektu wzięli udział w nocnych obserwacjach tych ciekawych zwierząt, pod czujnym okiem specjalisty w dziedzinie ochrony nietoperzy. P. Grażyna Sadowska – chiropterolog, przy wsparciu pracowników Zaborskiego Parku Krajobrazowego przeprowadziła drugą część warsztatów chiropterologicznych – nocne obserwacje nietoperzy. Wcześniej, w miesiącu maju, dzieci i młodzież wzięła udział w warsztatach teoretycznych, gdzie nabyła wiedzę na temat życia i ochrony tych zwierząt. Poznała gatunki żyjące w Polsce, ich biologię czy środowisko w których żyją. Teraz przyszedł czas na część praktyczną. Uczestnicy projektu spotkali się w Lotyniu, Swornegaciach i Kruszce, warsztaty rozpoczęli rozstawieniem specjalnej, bardzo cienkiej i delikatnej siatki. Siatkę taką umieszczono na trasach przelotu nietoperzy np. w poprzek drogi leśnej. Jaka była radość, gdy się okazało, że w siatki schwytały się nietoperze. Każdy schwytany nietoperz został oznaczony: określono gatunek, płeć a następnie uwolniono. Wśród schwytanych gatunków znalazły się: karlik większy, karlik malutki, mroczek późny, borowiec wielki i nocek łydkowłosy. Następnie uczestnicy obserwowali nietoperze przy pomocy detektorów ultradźwiękowych. Nietoperze latając wydają specyficzne ultradźwięki, w większości nie słyszalne przez ludzkie ucho, dzięki którym orientują się w otoczeniu, dostrzegają swe ofiary czy polują na nie. Detektor ultradźwiękowy pozwolił uczestnikom „usłyszeć” latające wokół nietoperze.

Uczestnicy warsztatów, przy pomocy prowadzących, wyszukali również miejsca gdzie zawieszono budki dla nietoperzy. Nowe „letnie domy” dla nietoperzy pojawiły się zatem przy świetlicy w Lotyniu i Kruszce, czy w centrum Swornegaci.

Projekt „Mów mi Nietoperz, przyjacielu!” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, i ze środków Gminy Chojnice.

Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Dofinansowano ze środków Gminy Chojnice

Zapisz siędo naszego newslettera!