MÓW MI NIETOPERZ, PRZYJACIELU

MÓW MI NIETOPERZ,  PRZYJACIELU

Czym żywią się nietoperze? Dlaczego zwisają głową w dół? Czy powinniśmy się ich bać? Jakie gatunki nietoperzy występują w Polsce? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielili pracownicy Zaborskiego Parku Krajobrazowego w trakcie warsztatów chiropterologicznych, które odbyły się w domach kultury w Silnie, Swornegaciach i Ogorzelinach. Warsztaty te, są pierwszym etapem projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice „Akolada” we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach i Zaborskim Parkiem Krajobrazowym pt. „Mów mi Nietoperz, przyjacielu!”. W ramach projektu uczestnicy – dzieci i młodzież skupiona przy placówkach Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach nie tylko nabędzie wiedzę na temat tych mało poznanych ssaków ale uczestniczyć będzie również w aktywnej ochronie nietoperzy. W miesiącach lipiec-sierpień odbędzie się część praktyczna warsztatów chiropterologicznych, która będzie polegała na obserwacji nietoperzy w terenie. Grupy obserwatorów dotrą do miejsc gdzie występują nietoperze i będą je obserwowały, jak również nasłuchiwały przy pomocy detektora ultradźwiękowego. Uczestnicy nauczą się również wyszukiwać miejsca, w których mogą przebywać nietoperze, zarówno w okresie jesienno-zimowym jak i wiosenno-letnim, poszukiwane będą ich dzienne kryjówki.

W ramach projektu odbędzie się również konkurs na plakat związany z tematyką projektu. Ostatnim etapem projektu będzie zorganizowanie wystawy fotograficznej dokumentującej wszystkie powyższe działania.

Na realizację projektu  „Mów mi Nietoperz, przyjacielu!”  Stowarzyszenie „Akolada” pozyskało środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w kwocie 8000 zł. Dodatkowo udało się pozyskać kwotę 2260 zł. z Gminy Chojnice.

Zapisz siędo naszego newslettera!