Nie było chóru, był KABARET

Nie było chóru, był KABARET

2004r. to nie tylko rok, w którym działalność rozpoczyna Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, to także czas, w którym pierwszy sukces odnosi Kabaret CIACHO. Za swój występ, towarzyszący III Przeglądowi Filmów Policyjnych w Charzykowach, grupa otrzymuje rower.  Wydarzenie to następuje po kilkuletniej działalności kabaretu, który tworzą mieszkańcy Ciechocina. „Frontmenami” zespołu jest małżeństwo: Grażyna i Mieczysław Łangowscy. Teksty piosenek do występu pisze Violetta Rossek, skecze wymyśla grupa wspólnie, a oprawę muzyczną zapewnia Sebastian Górecki. Cały kabaret to kilkanaście osób, które spotykają się w świetlicy w Ciechocinie, żeby wspólnie dopracowywać swoje skecze i przedstawienia. Skąd nazwa grupy? Udało nam się dotrzeć do archiwalnego nagrania z 2000r., w którym reporter Radia Weekend dowiaduje się, że członkowie grupy zdecydowali się na nazwę CIACHO, ponieważ nawiązuje ona do słodyczy.

https://weekendfm.pl/?n=64718&-kabaret_ciacho_z_ciechocina_kchojnic_2000_r

Pierwszy występ grupa organizuje jeszcze w latach 90., z okazji Dnia Kobiet w ciechocińskim barze. Skecz przypada do gustu publiczności, a i samym autorom podoba się rola aktorów-amatorów. O tym, że są „kabaretem” dowiadują się trochę później – od ówczesnej dyrektor Wydziału Kultury – Elżbiety Opieli. Pojawiają się propozycje występów. Kabaret występuje na lokalnych scenach. Uświetnia wszelkie gminne i powiatowe uroczystości – dożynki, festyny, święta okolicznościowe. Coraz częściej występuje też „na wyjazdach”. Odwiedza Jabłonowo, Pelplin, Gdańsk… Udaje się także do stolicy. W Warszawie bierze udział w XI Międzynarodowych Targach Turystycznych, gdzie prezentuje się ze swoim programem. Zaproszenia często powtarzają się rokrocznie. Wielu widzów chce ponownie oglądać CIACHO na scenie. Nic dziwnego – ciechocińscy kabareciarze inwestują w swój rozwój. Pozyskują środki na zakup keybordu i szkolenia. Do występów kabaretowych dodają też przedstawienia teatralne, które kierują przede wszystkim do najmłodszych. Wszystko co dobre, jednak kiedyś się kończy. Działalność Kabaretu CIACHO wygasa wraz z odejściem z grupy najaktywniejszych jej członków. Niektórzy wyjeżdżają za granicę, inni po prostu przechodzą na zasłużoną „artystyczną” emeryturę.

Obecnie od czasu do czasu można jeszcze zobaczyć niektóre skecze Kabaretu CIACHO. Aktywnymi członkiniami tej grupy pozostają wciąż Violetta Rossek i Grażyna Łangowska. Pani Violetta, jako instruktorka świetlicy w Ciechocinie, często zachęca młodsze pokolenie do scenicznych występów. Pani Grażyna natomiast to aktywna członkini klubu ciechocińskich seniorek. W ubiegłym roku Grażyna Łangowska otrzymuje nagrodę wójta gminy Chojnice za całokształt swojej artystycznej i kulturalnej działalności.

Jak widać są osoby, które wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach działają od 20 lat. Z okazji jubileuszu sami sobie życzymy, aby ta współpraca trwała przez co najmniej kolejnych 20 lat!

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem