Żeglarska gra terenowa w Charzykowach

Żeglarska gra terenowa w Charzykowach

Żeglarska gra terenowa to zabawa, w której wcielacie się w poszukiwaczy śladów początków żeglarstwa w Charzykowach (konieczna jest zatem wizyta w tej miejscowości!). Waszym zadaniem będzie dostrzeżenie najdrobniejszych szczegółów, które świadczą o bogatej historii jachtingu w tej wsi. Aby tego dokonać, będziecie wędrować  brzegiem jeziora i krętymi uliczkami wsi, żeby odnaleźć nieoczywiste miejsca, gdzie kiedyś tworzyła się historia żeglarstwa śródlądowego.

 

ZASADY GRY

  1. Pobierz kartę gry (do pobrania) – jeżeli chcesz otrzymać wersję papierową karty gry udaj się do Gminnej Biblioteki Publicznej, mieszczącej się w Charzykowach, przy ul. Długiej 54 (aktualne godziny otwarcia widoczne na podstronie biblioteki w zakładce „placówki”)
  2. Odwiedź wszystkie miejsca zaznaczone na mapie (kolejność dowolna)
  3. Odszukaj w każdym z miejsc zaznaczonych na mapie szczegół umieszczony na jednej z (okrągłej) fotografii w Karcie Gry
  4. Wpisz literę umieszczoną przy „rozszyfrowanej”  fotografii  w odpowiednie miejsce na mapie
  5. Przepisz litery z mapy w odpowiedniej kolejności (1-20) w miejscu z napisem „HASŁO”

UWAGA: W SEZONIE ZIMOWYM NIEKTÓRE SZCZEGÓŁY MOGĄ BYĆ NIEWIDOCZNE Z POWODU POKRYWY ŚNIEŻNEJ LUB RÓŻNIĆ SIĘ OD TYCH NA FOTOGRAFIACH NA SKUTEK ZMIAN W WYGLĄDZIE SZATY ROŚLINNEJ

Cała zabawa trwa ok 2 godz. Do przejścia max. 4 km (w zależności od wyboru kolejności „odkrywanych” punktów).

Każdego roku w Charzykowach, na początku sierpnia, rozgrywana jest też wersja fabularna Żeglarskiej Gry Terenowej. Szczegółowe informacje są dostępne na początku sezonu letniego na stronie głównej gokchojnice.pl

KONTEKST HISTORYCZNY

Rozwój Charzyków, jako wsi letniskowej nastąpił w okresie II Rzeczpospolitej i był ściśle związany z rozwojem żeglarstwa na Jeziorze Charzykowskim. Największe zasługi dla rozwoju miejscowości mieli zamożni chojniccy żeglarze na czele z Ottonem Weilandem oraz restaurator z Charzyków  Jan Gierszewski.

W 1922 roku w Charzykowach powstał pierwszy polski klub, skupiający miłośników żeglarstwa śródlądowego – Klub Żeglarski Chojnice. Korzeni stowarzyszenia należy szukać w dwóch nieformalnych grupach żeglarzy, które już od 1919 roku organizowały pierwsze święta sportów wodnych na Jeziorze Charzykowskim. Pierwsza grupa skupiona była wokół chojniczanina Ottona Weilanda w Zaciszu, druga natomiast w centrum Charzyków wokół gospodarza Jana Gierszewskiego. Obie postacie odegrały ważną rolę w procesie powstawania letniska i ośrodka sportów wodnych w Charzykowach. Otton Weiland zgromadził wokół siebie zamożnych mieszkańców Chojnic, co pozwoliło na szybki rozwój żeglarstwa na jeziorze. Jan Gierszewski natomiast udostępnił żeglarzom swoją przystań, hangary i przebieralnie. Był również właścicielem restauracji, w której w pierwszych latach odrodzonej Polski skupiało się życie towarzyskie mieszkańców wsi i letników. Restaurator już od 1916 roku wypożyczał swym gościom żaglówki i łodzie wiosłowe oraz organizował koncerty nad wodą.

Dzięki działaniom żeglarzy mała rybacka wioska w ciągu kilkunastu lat przeobraziła się w znany w kraju i za granicą ośrodek żeglarski oraz popularne letnisko.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry