Detektywi Kaszubskiej Historii

Detektywi Kaszubskiej Historii


Gra terenowa "Detektywi Kaszubskiej Historii" w Swornegaciach to doskonały przykład połączenia przyjemnego z pożytecznym. Wyprawa do tej, słynącej z ciekawej nazwy, miejscowości na Zaborach może okazać się dobrym pomysłem na aktywne spędzenie wolnego czasu. Fabuła gry powstała w oparciu o historię Swornegaci oraz kulturę i tradycje związane z naszym regionem. Zabawa ma więc także walory edukacyjne. Jej uczestnicy dowiedzą się m.in. jak powstała wieś Swornegacie i skąd się wzięła jej nazwa. Poznają też życiorysy kilku postaci związanych z miejscowością, takich jak ks. Benedykt Gierszewski, wielki orędownik kultury kaszubskiej, czy też artysta ludowy Maksymilian Moga. W treść scenariusza wpleciono kaszubskie obrzędy, rękodzieło i język.

W opracowanie gry terenowej włączyła się część mieszkańców wsi i sołectwa Swornegacie, udostępniając swoje archiwa i dzieląc wiedzą na temat rodzinnej miejscowości. Ogromna ilość zdobytych w ten sposób materiałów dostępna jest dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania w postaci kodów QR. Zczytując fotokody uczestnik zabawy może na swoim smartfonie zobaczyć ciekawe archiwalne zdjęcia lub wysłuchać dialogu w języku kaszubskim. Osoby, które nie posiadają smartfonów mogą zrealizować grę dzięki tabliczkom informacyjnym.

To zdjęcie, z okresu kiedy w Swornegaciach stały obok siebie dwa kościoły, zobaczyć można zczytująć kod QR. W ten sposób poznamy też historię i dzisiejszą lokalizację starszej, drewnianej świątyni. Fot. arch. GOK w Chojnicach.

Rozpoczynając zabawę w „Detektywa Kaszubskiej Historii” warto najpierw odwiedzić Kaszubski Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach, przy którym znajduje pierwszy punkt gry. Pracownicy KDRL udzielają niezbędnych instrukcji i wręczą mapę prowadzącą do 11 kolejnych miejsc o historycznym i kulturowym znaczeniu dla Swornegaci. Grę można rozegrać w dwóch wersjach – krótszej, zawierającej 8 punktów zlokalizowanych we wsi, a także dłuższej (dodatkowe 4 punkty zlokalizowane w pewnej odległości od wsi) doskonale sprawdzającej się podczas wyprawy rowerowej.

Gra terenowa „Detektywi Kaszubskiej Historii” jest jednym z elementów projektu „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi”, na który Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu „Patriotyzm Jutra”.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry