Warsztaty Rozwoju Umiejętności Społecznych

Warsztaty Rozwoju Umiejętności Społecznych, które są prowadzone w domu kultury w Ogorzelinach oraz świetlicy w Doręgowicach, pomagają dzieciom rozwiązywać różne życiowe problemy i sytuacje. Istotnym punktem cotygodniowych spotkań jest rozmowa, która nie tylko pozwala nam komunikować się ze sobą, ale jest bardzo ważna w budowaniu relacji międzyludzkich. Każdy potrzebuje rozmowy z drugim człowiekiem, ale każdy też powinien dążyć do tego, by uczyć się umiejętności prawidłowego dialogu.

Dzieci podczas zajęć mają zawsze możliwość wypowiedzenia się, uczymy się wzajemnego szacunku i poznajemy emocje, jakie towarzyszą życiu codziennemu. Schemat zajęć, który jest ustalony i niezmienny daje nam poczucie pewności i bezpieczeństwa podczas ich trwania. Warsztaty mają też w swej strukturze elementy nowych doświadczeń.

Poznajemy emocje, których nieraz nie potrafimy nazwać, dajemy sobie czas na omówienie problemów, poznanie przyczyn i wspólnie szukamy rozwiązań oraz możliwości skutecznego radzenia sobie z trudnościami.

Podczas zajęć często wychodzimy na zewnątrz, chodzimy na spacery, korzystamy z możliwości luźnych rozmów siedząc zwyczajnie na poduszkach, na podłodze. Robimy też prace plastyczne, odgrywamy scenki teatralne, bawimy się, czytamy komiksy czy przyrządzamy deserki.