Dzień bez opakowań foliowych w Doręgowicach

Dzień bez opakowań foliowych w Doręgowicach

 

Dzień bez opakowań foliowych obchodzony jest 23 stycznia głównie w Polsce.

Na świecie obchodzony jest później.

Torba foliowa została opatentowana w 1965 roku.  Produkcja takiej torby jest bardzo szybka i łatwa. Mogłoby się wydawać, że to jedna z jej zalet, jednak, kiedy zagłębimy się w temat i zastanowimy się nad tym, że służy nam przez około 20 minut, a potem ląduje w śmietniku, albo gorzej,  gdziekolwiek… i rozkłada się przez wiele, wiele lat… to nabieramy wątpliwości co do jakichkolwiek zalet tego produktu.

Produkcja opakowań foliowych jest naprawdę na ogromną skalę! Ogromna też ich ilość ląduje na śmietniku, w lasach, w zbiornikach wodnych i nie tylko.

Opakowania foliowe są już po prostu wszędzie! Zatruwają nasze środowisko w znaczącym dla zwierząt, człowieka i całej przyrody stopniu!

Dzień bez opakowań foliowych, ma na celu uświadomić człowiekowi, że można używać innych, zdrowszych i bezpieczniejszych dla środowiska opakowań. Pokażmy sobie i innym, że możemy żyć inaczej, zdrowiej i przyjaźniej dla przyrody i nas samych.

Zapraszam Państwa do celebrowania tego Dnia bez opakowań foliowych, nie tylko raz w roku, ale codziennie! :)

Pokażmy z jakich opakowań ekologicznych korzystamy.

Zdjęcia można przesyłać na adres:

sabinas@gokchojnice.pl

Zapraszam do aktywnego udziału w tej akcji, wspólnie możemy zrobić wiele:)

Zapraszam też do zapoznania się z propozycją  uszycia własnej ekologicznej torby, która zastąpi opakowanie foliowe.

 

Do uszycia ekologicznej torby potrzebujemy dwa kawałki materiałów, nożyczki, nici, sznurowadła lub sznurki, maszyna do szycia, lub po prostu igła :)

Ja użyłam do uszycia torby dwa kawałki materiału o wymiarach 42 /44 cm.

Jeden kawałek materiału położyłam na drugi, równo układając.

Dłuższe boki założyłam na zewnątrz (góra torby) ok.1,5 cm.  i przeprasowałam ( ułatwiło to późniejsze przeszycie).

Na maszynie przeszyłam brzegi, które wcześniej zaprasowałam (przeszyłam dwa razy w odległościach ok. 0,5cm.) Zrobiłam tak z dwoma kawałkami materiału.

Jeżeli chcemy, możemy na materiałach zrobić jakieś ozdoby. Ja na zewnętrznej stronie zrobiłam kokardkę (przyszyłam ją  na środku) i przeszyłam ozdobnym ściegiem w dolnym rogu.  Do zrobienia kokardki użyłam uchwytu od niepotrzebnej mi już torby prezentowej :)

Do wykonania ozdoby możemy użyć innego pomysłu:)

Kolejnym etapem było przyszycie uchwytów. Oczywiście torba ma być ,,eko”, a więc uchwyty również muszą być „eko”. Użyłam do tego sznurowadło, które wcześniej służyło innemu opakowaniu :)

Musimy pamiętać podczas przyszywania uchwytów, że przyszywamy je w równych odległościach od brzegu materiału, analogicznie najpierw pierwszy, potem drugi na drugim kawałku materiału.  Uchwyty przyszyłam kilka razy, tworząc „X” ( żeby były bardziej wytrzymałe).

Na koniec zszyłam (oczywiście po wewnętrznej stronie ) materiały (trzy strony:)) tak by powstała torba.

Wywróciłam na prawą stronę i  gotowe:)

Na pewno przy użyciu igły i nitki zadanie to byłoby trudniejsze, ale na pewno do wykonania! :)

Zachęcam wszystkich, do uszycia własnych toreb ekologicznych, wielokrotnego użytku. Możemy wykonać torby na zakupy, torebki na owoce i warzywa, woreczki na pieczywo :) Nie musimy mieć do tego drogich materiałów, ani dużych zdolności krawieckich, wystarczą chęci i mobilizacja :)

Zabierajmy ze sobą po zakupy ekologiczne opakowania, unikajmy też korzystania z jednorazowych opakowań foliowych, chrońmy wspólnie nasze środowisko!

Zapraszam do przesyłania zdjęć z wykonanych przez Państwa toreb i innych ekologicznych opakowań na adres:

sabinas@gokchojnice.pl

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry