Wystawa i warsztaty na zakończenie projektu

Dobiega końca projekt pn.:„Rękodzieło u nas żyje – dziadek plecie, babcia szyje!”, który jest  realizowany w Charzykowach, Racławkach, Ogorzelinach, Krojantach, Kłodawie, Lotyniu, Chojniczkach i Kruszce  przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada.

Przedsięwzięcie to zostało dofinansowane ze środków MRPiPS w ramach Programu ASOS.  Głównym celem zadania było zwiększenie społecznej i kulturalnej aktywności starszych mieszkańców gminy Chojnice. W projekcie wzięło udział 80 osób, które  miały za zadanie zapoznanie się z różnymi formami plastyki ludowej Kaszub, wybranie jednej z form rękodzieła oraz praktyczną naukę tworzenia wybranego rękodzieła, jego krzewienie i przekazanie tego dziedzictwa kulturowego innym. W ośmiu placówkach Gminnego Ośrodka Kultury (partnera projektu)  odbyły się warsztaty z zakresu plecionkarstwa, koronkarstwa, hafciarstwa, malowania na szkle, malowania i rzeźbienia ptaszków z drewna oraz tworzenia ozdób z materiałów naturalnych. Uczestnicy projektu wzięli też udział w wycieczkach – do Swornegaci i Wdzydz Kiszewskich – miejsc, gdzie kaszubska kultura jest wciąż żywa. Przez całą jesień poszczególne grupy uczestników doskonaliły swoje umiejętności w wybranej przez siebie gałęzi sztuki ludowej. W końcu nadszedł też czas „pochwalenia się” zdobytymi umiejętnościami.

Seniorzy zorganizowali zajęcia dla dzieci ze swoich miejscowości – była to doskonała okazja do przekazania umiejętności z zakresu rękodzieła, ale także wspólnego spędzenia czasu przez starszych i młodszych. Uczestnicy projektu odwiedzili też podopiecznych Domu Dziennego Pobytu Senior+ w Tucholi, gdzie przeprowadzili warsztaty rękodzielnicze dla swoich równolatków. Wyjazdy te bardzo spodobały się obu stronom – dla seniorów z Tucholi była to sposobność do ciekawych zajęć, natomiast seniorzy z gminy Chojnice mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami w zupełnie nowym gronie.

Podobny wydźwięk miała też wystawa zorganizowana w Galerii Handlowej „Brama Pomorza” – dzięki pokazaniu wytworów kilkumiesięcznej pracy uczestników projektu, upowszechniała nie tylko różne rodzaje rękodzieła, ale też aktywność osób starszych.