Seniorzy z gminy Chojnice podsumowali projekt

Seniorzy z gminy Chojnice podsumowali projekt

W dniu wczorajszym seniorzy z gminy Chojnice spotkali się w Wiejskim Domu Kultury w Silnie na uroczystym zakończeniu projektu „O nawałnicy zapomnieć pora, czyli krajobraz okiem seniora” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

Tematyka projektu dotyczyła kształtowania krajobrazu oraz ogrodnictwa. Uczestnicy projektu mieli okazję wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych, warsztatach z kształtowania krajobrazu i ogrodnictwa oraz wycieczkach do Gołubiańskiego Ogrodu Botanicznego, szkółki we Franku czy arboretum w Wirtach. Ważnym elementem projektu była współpraca z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym, co zapewniło poprawność merytoryczną całego przedsięwzięcia.  Efektem finalnym zajęć edukacyjnych i warsztatowych było zagospodarowanie małej przestrzeni publicznej w swojej miejscowości przez poszczególne grupy seniorów w sposób przyjazny naturze i krajobrazowi. Seniorzy opracowali też kalendarz z poradami ogrodniczymi z Kaszub. Całe wydawnictwo zobaczyli jednak dopiero na spotkaniu podsumowującym, co było dodatkową okazją do wspomnień i rozmów o całym projekcie. Największą atrakcją spotkania okazał się jednak występ Kapeli „Kaszubi z Wiela i Karsina”, która nie tylko grała i śpiewała, ale również opowiadała dowcipy w języku kaszubskim, co bardzo spodobało się publiczności – występ zakończył się owacją i oczywiście bisem.

Projekt okazał się nie tylko doskonałą formą edukacji z zakresu ogrodnictwa i botaniki, ale też dobrym sposobem na integrację seniorów z różnych części gminy Chojnice. Spotkanie przy muzyce kaszubskiej „na żywo”  pokazało, że gminni seniorzy mają nie tylko wiele chęci do pracy, ale również potrafią  się świetnie bawić i pożartować.

Lucyna Bucław

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry