„Ballady i romanse” i „Kordian” – czyli romantyzm na wyciągnięcie ręki

„Ballady i romanse” i „Kordian” – czyli romantyzm na wyciągnięcie ręki

W ostatnim czasie mieszkańcy gminy Chojnice mieli możliwość uczestniczenia w produkcjach teatralnych inspirowanych twórczością mistrzów literatury romantycznej. A to dzięki realizacji przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach projektu „Romantyzm na wyciągnięcie ręki” – projektu dofinansowanego  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. I to właśnie dzięki realizacji tego zadania, zarówno młodzi ludzie, jak i dorośli mieli okazję obejrzeć adaptacje dwóch dzieł okresu romantyzmu: „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza i „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku zaprezentowano sztukę „Kordian”, a w Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku spektakl „Noc żywych ballad” inspirowany balladami Adama Mickiewicza. Uczestnicy wyjazdów spojrzeli na twórczość dwóch polskich wieszczów we współczesnej odsłonie. W przypadku „Nocy żywych ballad” spektakl tworzący romantyczny klimat, wykorzystujący motywy romantycznej ludowości czy obyczajów, przedstawiony został w konwencji horror show. Zadać sobie można pytanie, czy formuła taka jest bardziej dostępna dla współczesnego młodego człowieka? A „Kordian”? Co w spektaklu jest dramatem romantycznym? Czy Kordian, którego znamy z lektury, jest tym samych Kordianem ze spektaklu? Pytania te, jak i wiele innych, zadawali sobie, Ci którzy obejrzeli spektakle.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem