Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

Nowoczesność w Bibliotece

| Opublikowane w: Biblioteka
Nowoczesność w Bibliotece

Bibliotekarze to naprawdę osoby wykonujące wiele rzeczy na raz, a do tego kreatywne do granic możliwości.

[Grafika ze strony Lustro Biblioteki http://lustrobiblioteki.pl/2017/10/cala-prawda-o-bibliotekach-czytelnikach-memach/. Autorzy: Izabela Czop, Monika Schmeichel-Zarzeczna, Natalia Kraszkiewicz]

Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować Państwu kilka przykładów takiej kreatywności osadzonej we współczesnym świecie.

RAZ

W ostatnim czasie Biblioteki przerzuciły się na życie w świecie wirtualnym, i tak też obchodzimy tegoroczny Tydzień Bibliotek. W związku z tym pracownicy tychże placówek wykorzystują na potęgę darmowe narzędzie internetowe do aktywizacji użytkowników. Chciałabym tutaj pokazać przykład wykorzystania narzędzia do generowania inforgrafik, prezentacji i filmów, czyli Genial.ly.

https://view.genial.ly/5eb29a7eed67d20d806219fc/game-breakout-escape-room?fbclid=IwAR1R4b3v0idPCeKzKZLwSWnqrfhrCysSiSwHKU5lPZv1-fre4RRQ3z4NUYg

Na podstawie tego narzędzia bibliotekarki z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Pile stworzyły wirtualny Escape Room. Skierowany jest on głównie do dzieci z klas 6-8, ale raczej każdego zainteresuje taka wirtualna rozrywka ;)

Kto skusi się na rozwiązanie Tajemnicy Biblioteki?

DWA

Innym darmowym narzędziem internetowym wykorzystywanym ostatnio przez Biblioteki jest Biteable, dzięki któremu możliwe jest tworzenie krótkich animacji.

Pod poniższym linkiem znajdą Państwo zabawną animację wykonaną przez pracownicę Liceum w Warszawie:

https://biteable.com/watch/akademia-pana-kleksa-2552904?fbclid=IwAR3U1zvNcLJF2Xnwz5sYj_UWL16B3JeriqICYMQn9zgRvQSQvCHLh7OngWo

Jak widać, Akademia Pana Kleksa idealnie odnajduje się w nowych technologiach.

TRZY

Najbardziej popularną formą obchodów tegorocznego Tygodnia Bibliotek jest kręcenie filmów z życia Biblioteki. Nasza placówka również sięgnęła po tę metodę (https://www.youtube.com/watch?v=G_EeatnIeGM&list=PL-515UzrVJfRMr_rkKmEYpg-PWsV19Puo), ale warto także przyjrzeć się innym Bibliotekom.

Na przykład, tutaj mamy Gminną Bibliotekę Publiczną w Zabierzowie (https://www.facebook.com/gbpzabierzow/videos/869090016901709/), która wraz z kabaretem połączyła siły i wykonała filmową etiudę pt. Pożądanie mieszka w Bibliotece. Myślę, że każda Biblioteka może podpisać się pod prośbą GBP w Zabierzowie do czytelników umieszczoną pod koniec nagrania.

A Biblioteka Legionowo przygotowała dla swoich odbiorców Smaczki Literackie prezentowane przez Domową Bibliotekarkę. Chyba każdy wie, że Mickiewicz i Słowacki nie pałali do siebie miłością, ale jak to wyglądało naprawdę… warto obejrzeć Sensacje Literackie Biblioteki Legionowo zaprezentowane w żartobliwej aranżacji (https://www.facebook.com/bibliotekalegionowo/videos/281027599599824/).

Dlaczego nie połączyć przyjemności z pożytecznym? W okresie epidemii niestety często zaglądamy do lodówki, co nie służy naszej kondycji, dlatego Wiejski Ośrodek Kultury w Nowogródku Pomorskim i Biblioteka Publiczna w Karsku zaproponowały czytelnikom trening książkowy! Jak można zauważyć, książki nie są tylko do czytania https://www.facebook.com/watch/?v=590136108520944.

CZTERY

Do popularyzacji Biblioteki i literatury w nowych mediach można także wykorzystać emotikonki!

[grafika autorstwa p. Emilii Salak]

Niepozorna forma, a jak rozwija spostrzegawczość i kreatywność. Ciekawe jakie nieznane tytuły mogą pojawić się dzięki takiej zagadce.

PIĘĆ

Wykonywane są także wszelkiego rodzaju quizy, głównie interaktywne!

Tutaj na przykład mamy quiz dotyczący znajomości Bohaterów z baśni i bajek https://learningapps.org/watch?v=pmgk694x220&fbclid=IwAR2CCetR4RwXwb-1f1woeqwiqIdJGYbarfI1BpAf255qtHTE_LGdpaKIm3c - Nie tylko dla najmłodszych!

Albo Smakowity Quiz stworzony przez pracownicę Biblioteki Pedagogicznej w Warszawie, w którym musimy połączyć w pary wyrazy, aby powstał prawidłowy tytuł książki https://wordwall.net/pl/resource/2106172/smakowity-quiz-po%c5%82%c4%85cz-wyrazy-tworz%c4%85c-tytu%c5%82y-ksi%c4%85%c5%bcek. Kto by się spodziewał, że tyle przepysznych książek jest w Bibliotekach!

I jeszcze jeden quiz literacki autorstwa pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Choczewie. Tym razem zadaniem dla chętnych jest dopasowanie książki do autora! https://wordwall.net/play/1874/037/896?fbclid=IwAR2Dgo4r_zkGwmayfP5lhpLpG8OBIA4hRjiiJ06QQKOuC08nr5MviYplE9s

SZEŚĆ

Nagrania propagujące akcje są teraz na topie! Ten moment wykorzystała Stacja Kultura – Biblioteka Rumia i zorganizowała akcję #PodajKsiążkę czyli książka łączy ludzi! Pod tym linkiem https://www.facebook.com/StacjaKulturaRumia/videos/3078927625519427/?v=3078927625519427 znajdą Państwo pierwszą część nagrania.

 

PODSUMOWANIE

Oczywiście interakcji wirtualnych czytelnik-biblioteka jest o wiele więcej, można by je wymieniać bez końca. W tym zestawieniu wybraliśmy kilka ostatnio dodanych interesujących akcji opublikowanych na Forum Bibliotekarzy (Facebook) przez ich inicjatorów. Obecnie instytucje kultury wykorzystują internetowe narzędzia w jak najlepszy sposób. Wystarczy wejść na stronę Ośrodka Kultury, Biblioteki, czy Świetlicy, aby zobaczyć ogrom propozycji do spędzania czasu wolnego w zaciszu własnego domu.

Zachęcamy do przeglądania stron internetowych różnych placówek i korzystania z ich oferty!

 

 

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem