Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

Komfort Czytelnika i spokojne serce Bibliotekarza

| Opublikowane w: Biblioteka
Komfort Czytelnika i spokojne serce Bibliotekarza

Ile to razy czytaliście książkę i musieliście przerwać w najmniej odpowiednim momencie? A jeśli pod ręką nie znajdowało się nic, czym można by zaznaczyć stronę w książce? Paragon, papierek po cukierku (czysty!) czy róg obrusu to jeszcze delikatne przykłady zakładek. Ale zaginanie rogów...!? Łyżeczka wyjęta ze świeżo zaparzonej kawy...!? Papierek po cukierku ubrudzony czekoladą...!? Jeśli to Wasza książka, to już Wasz problem, lecz nie polecamy tego typu zakładek. Nie raz i nie dwa zdarzyło się także, że czytelnicy oddali książki poplamione podobnymi zakładkami... Ach, jakże wtedy nas boli serce, że nasze książki, będące wizytówką Biblioteki, są w takim stanie...

Dlatego dzisiaj postanowiłyśmy uruchomić nasze pokłady umiejętności plastycznych i w obawie o takie przypadki, przygotowałyśmy dla Państwa krótką instrukcję zrobienia zakładki metodą orgiami. Taka zakładka wytrzyma miesiące w naszych domach i przyda się przy niejednej książce!

Krok 1

Przygotuj potrzebne narzędzia:

  • kartkę papieru A4
  • nożyczki
  • linijkę
  • klej
  • skrawki papieru do ozdoby
  • pisak

imag0906.jpg (1200 x 675)

 

Krok 2

Z kartki A4 wycinamy kwadrat. W naszym przypadku ma on boki o dł. 21 cm. Im większy kwadrat, tym większa zakładka.

imag0892.jpg (1200 x 675)

 

Krok 3

Zaginamy jeden róg do rogu naprzeciwko.

imag0893.jpg (1200 x 675)

 

Krok 4

Zaginamy rogi zewnętrzne do środka, tak aby stykały się z rogiem środkowym (na zdjęciu: ze względu na sztywność papieru róg odskakuje, lecz jest tak zgięty, że po dociśnięciu rogi nakładają się na siebie).

imag0894.jpg (1200 x 675)

 

Krok 5

Rozkładamy na chwilę rogi zewnętrzne. Z linii zagięcia powstał nam mały kwadrat. Zaginamy róg tego małego kwadratu do rogu naprzeciwko.

4.jpg (1200 x 743)

 

Krok 6

Rogi zewnętrzne dużego trójkąta znów kierujemy w stronę rogu środkowego, lecz tym razem zakładamy je do środka kieszonki. Najpierw wykonujemy ruch z jednym rogiem, następnie z drugim.

5.jpg (1200 x 835)

 

Krok 7

Rogi zewnętrzne dużego trójkąta muszą stykać się ze środkiem kartki, dlatego dociskamy zagięte części, aby tworzyły jedną linię. Powinna powstać kieszonka.

6.jpg (1200 x 743)

 

Krok 8

Powstała zakładka może już zostać użyta do zaznaczenia strony w książce, ale można ją także trochę przyozdobić, aby stała się bardziej atrakcyjna.

Zakładka działa na zasadzie kieszonki, w którą chowamy kilka stron. Można powiedzieć, że zakładka "zjada" rogi kartek.

imag0903.jpg (1200 x 675)

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem