Warsztaty rękodzielnicze w gminnych placówkach kultury

W ośmiu placówkach Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach rozpoczęła się realizacja projektu pn. „Rękodzieło u nas żyje - dziadek plecie, babcia szyje!”. Dzięki dotacji, jakie Stowarzyszenie Akolada pozyskało z Programu ASOS Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na terenie gminy Chojnice realizowany jest projekt popularyzujący kaszubskie rękodzieło. W zajęciach z twórcami ludowymi biorą udział osoby dysponujące wolnym czasem i pokładami cierpliwości – zasobami niezbędnymi do haftowania, szydełkowania, rzeźbienia czy plecionkarstwa. Z różnymi formami twórczości ludowej Kaszub zapoznają się grupy z Charzyków, Racławek, Ogorzelin, Krojant, Kłodawy, Lotynia, Chojniczek i Kruszki. Od maja placówki Gminnego Ośrodka Kultury  w tych miejscowościach odwiedzają rękodzielnicy  specjalizujący się w różnych rodzajach plastyki ludowej Kaszub.  Po zapoznaniu się z wszystkimi technikami, każda grupa zadecyduje w jakiej technice rękodzielniczej chce doskonalić swoje umiejętności. Po wakacjach będą spotykać się tylko z jednym rękodzielnikiem a nabyte w wybranej technice umiejętności będą przekazywać innym – dzieciom i młodzieży ze swoich miejscowości. Dzięki temu unikatowe dziedzictwo kulturowe Kaszub nie zostanie zapomniane przez kolejne pokolenia  mieszkańców regionu.