Wycieczka szlakiem kaszubskich tradycji

Wycieczka szlakiem kaszubskich tradycji

Tradycja i kultura kaszubska jest wciąż żywa. Niezmiennie urzeka swoim pięknem i unikatowością. Przekonać o tym mogli się uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada. Seniorzy z Charzyków, Ogorzelin, Lotynia i Racławek którzy zgłosili się do udziału w projekcie pn.: „Rękodzieło u nas żyje - dziadek plecie, babcia szyje!” rozpoczęli swoją przygodę z dziedzictwem kulturowym Kaszub. Grupy, które zawiązały się przy świetlicach działających w tych miejscowościach, odwiedziły miejsca w najbliższej okolicy, gdzie tradycje kaszubskie są wciąż żywe. Pierwszym etapem wycieczki były oczywiście Swornegacie. Główną atrakcją, jaka czekała na uczestników wycieczki, były warsztaty wypieku tradycyjnego sworzańskiego chleba. Pracownicy miejscowego domu kultury uczynili z tej prozaicznej (jakby się wydawało) czynności, prawdziwy rytuał. Oprócz starannego odmierzania i przesiewania mąki, zaczyniania drożdży i zagniatania ciasta, można tam zapoznać się z całą historią tego najpospolitszego u nas pokarmu. Warto wysłuchać ciekawej prelekcji prowadzących o poszanowaniu dla chleba, i przypomnieć sobie, czym chleb być powinien dla każdego Kaszuba i dla każdego człowieka. Wykład, przeplatany własnymi wspomnieniami prowadzącego, został wysłuchany z prawdziwym zainteresowaniem. Całe warsztaty przeprowadzono natomiast niezwykle sprawnie i interesująco, z przytaczaniem wielu anegdot przysłów i żartów. W oczekiwaniu na wyrośnięcie, a potem upieczenie bochenków, uczestnicy warsztatów zwiedzili Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego i wysłuchali ciekawych informacji o zgromadzonych tam eksponatach. Po kilkugodzinnych warsztatach, każdy otrzymał Certyfikat Małego Piekarza i wykonany przez siebie chleb.

Kolejnym etapem wycieczki były Brusy. Zajęcia grupowe dla wszystkich uczestników przewidziano w Chacie Kaszubskiej w Brusach –Jaglie. Prowadzący je, p. Krzysztof Gradowski o zgromadzonych tam eksponatach opowiadał bardzo ciekawie i z wielką ekspresją. Każdy pokazywany przez niego przedmiot miał swoją historię. Uczestnicy wycieczki, w większości starsi ludzie, ubarwiali te opowieści własnymi wspomnieniami, czyniąc zajęcia jeszcze ciekawszymi.

Równie ciekawa okazała się wizyta w sąsiadującym z Chatą Kaszubską, domem Józefa Chełmowskiego – nieżyjącego już  artysty ludowego z Brus, zwanego kaszubskim Leonardo da Vinci. Dzięki uprzejmości jego wnuczki, uczestnicy projektu mogli zwiedzić pracownię twórcy, zobaczyć jego dzieła a także obejrzeć ogród pełen rzeźb artysty, uli i kwiatów.

Pełni wrażeń, bogatsi o wiedzę na temat kultury i tradycji kaszubskich wszyscy zmęczeni wracali do domów. Wycieczka okazała się niezwykle udana – z pewnością przyczyniła się do uwrażliwienia jej uczestników na piękno i unikatowość Kaszub.

Projekt „Rękodzieło u nas żyje - dziadek plecie, babcia szyje!” jest dofinansowany ze środków MRPiPS w ramach Programu ASOS.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry