Warsztaty Wielkanocne w Bibliotece

We wtorek 20 marca br. w Gminnej Bibliotece w Charzykowach odbyły sie "Warsztaty Wielkanocne" dla dzieci. Zajęcia rozpoczeliśmy od przeczytania opowiadania z książki Reanty Piątkowskiej pt. "Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści". Piotruś - główny bohater naszego opowiadania do zrobienia pisanek potrzebował trochę kolorowego papieru, tubkę kleju, nożyczki, parę flamastrów, farby, pędzel i dziadka. Tak, dzadek był najważniejszy! To właśnie on wyjaśnił wnuczkowi dlaczego na święta maluje się jajka, a nie na przykład gruszki, arbuzy albo cytryny. Dzieci dowiedziały sie o zwyczajach jakie panowały za czasów naszych pradziadków np. o tym, że dawniej rzucano jajko w płomienie, wierząc, że pomoże strażakom ugasić pożar, albo o zdrowotnych właściwościach jajka, którym leczono przeziębienie, goraczkę, bóle głowy czy brzucha. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci przystąpiły do wykonania własnej pisanki.

Zapisz siędo naszego newslettera!