Ziołowe mikstury - czyli jak przetwarzać zioła

14 grudnia, dzięki gościnności Zaborskiego Parku Krajobrazowego, odbyły się warsztaty dla dorosłych „Ziołowe mikstury-czyli jak przetwarzać zioła”. Spotkanie poprowadziła zaprzyjaźniona biolog, specjalizująca się w botanice, pani Justyna Rymon-Lipińska. Pani Justyna opowiedziała o tym, jak sporządzać napary, wywary, maceraty olejowe, nalewki, syropy i maści. Podczas warsztatów wykonaliśmy maść świerkową składającą się z oleju z pestek winogron, zmielonych igieł świerkowych i wosku pszczelego. Poza cudownym zapachem, maść jest bardzo skuteczna w leczeniu przeziębień, kataru, kaszlu, jest również pomocna w leczeniu bólów mięśni, stawów i przy nerwobólach. Prowadząca  poleciła nam również podręcznik ziołolecznictwa "O czym szumią zioła" Ruty Kowalskiej, który już wkrótce będzie dla Państwa dostępny w zbiorach naszej biblioteki. Serdecznie dziękujemy za kolejne, fascynujące warsztaty.