Zapraszamy na Narodowe Czytanie !!!

Zapraszamy na Narodowe Czytanie  !!!

Już w najbliższą sobotę 9 września o godz.15.00 zapraszamy do Wiejskiego Domu Kultury w Swornegaciach na Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Mało kto wie, że osobliwą pasją autorki było „botanizowanie”. W dziełach literackich Orzeszkowej jest wiele fragmentów opisujących naturę, a w jej dorobku pisarskim znalazły się także publikacje z zakresu ziołoznawstwa i wiedzy ludowej ludności okolic Grodna.
Eliza Orzeszkowa wykonywała też zielniki opatrzone opisami i nazwami roślin, które dla naukowców okazały się być wzorcowym źródłem do badań etnofarmaceutycznych. Tworzyła także pamiątkowe albumy oraz przedmioty użytkowe, które upiększała kompozycjami roślinnymi.
Poniżej przedstawiamy zdjęcie jej kompozycji, które znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Być może będzie  zachętą do sięgnięcia po książki Elizy Orzeszkowej (dostępne oczywiście w naszej bibliotece) lub skorzystania z zajęć z zakresu edukacji przyrodniczej, które po niedawno realizowanych tu szkoleniach, z pewnością wkrótce się u nas odbędą.