Spotkanie „inspirujące” z Olgą Stelmach

Charzykowska biblioteka rozpoczęła kolejny etap zadania „BIBLIOTEKA BLISKO NAS”. Przedsięwzięcie to ma na celu oczywiście promowanie czytelnictwa, ale tym razem z wykorzystaniem potencjału osób starszych. Na zaproszenie bibliotekarek do Charzyków przyjechały przedstawicielki grup seniorów z gminnych świetlic i domów kultury. Były to przede wszystkim osoby, które zajmują się szeroko pojętym rękodziełem. W GBP spotkały się z Olgą Stelmach – autorką pierwszej (i największej!) haftowanej książki w Polsce. Pani Olga opowiedziała o tym, jak zaczęła się jej przygoda z rękodziełem oraz co spowodowało, że wyhaftowała pierwszą i kolejne książki. W zabawny sposób przybliżyła uczestniczkom spotkania swoje „twórcze perypetie” i zrelacjonowała, jak wyglądał cały proces tworzenia książek i związanej z nimi oferty edukacyjnej. Opowiedziała o swoich spotkaniach z dziećmi i dorosłymi, a także o tym, w jaki sposób jest odbierana jej twórczość. Zachęciła też uczestniczki wydarzenia do tworzenia własnych dzieł i rozwijania swoich pasji.

Był to doskonały wstęp do rozpoczęcia zadania „Książki inspirują w każdym wieku”. Wszystkie uczestniczki spotkania zadeklarowały dalszy udział w tym przedsięwzięciu. Już planują kolejny etap, jakim jest zobrazowanie za pomocą dowolnej techniki rękodzielniczej scenki z ulubionej książki (np. scenki wyhaftowane, namalowane na szkle, przestrzenni bohaterowie książek wykonani na szydełku lub z masy solnej etc.). Z planów, jakie już zaczęły powstawać w głowach rękodzielniczek i rozmów po spotkaniu z p. Olgą, wynika, że zapowiada się bardzo twórczo spędzony koniec lata w gminnych placówkach kultury – inspirowany oczywiście lekturą….