Edukacja regionalna w bibliotece – poznaliśmy nowe możliwości

Biblioteka Publiczna w Charzykowach realizuje projekt BIBLIOTEKA BLISKO NAS. Podczas ostatnich działań poznawaliśmy różne możliwości edukacji regionalnej w bibliotece. Spotkaliśmy się z osobami, które na co dzień zajmują się sztuką ludową i w swoich działaniach koncentrują się na pielęgnowaniu i rozwijaniu dziedzictwa kulturowego regionu Kaszub. Rzeźbiarz – Jakub Orpiszewski zapoznał nas z różnymi możliwościami wprowadzania edukacji regionalnej – może to być np. spotkanie z twórcą, spektakl, warsztaty lub działania animacyjne oparte na literaturze dotyczącej najbliższych okolic. Irena Brzeska – twórczyni „Teatru Rzeźby” pokazała nam natomiast, jak w trakcie działań z zakresu edukacji regionalnej kształtować poczucie własnej odrębności, postawę otwartości i tolerancji.

Poza teorią skorzystaliśmy też z doświadczenia naszych gości i uczestniczyliśmy w spektaklu i warsztatach. Do udziału w praktycznej części szkolenia zaprosiliśmy dzieci wraz z rodzicami. Dzięki temu mieliśmy możliwość dowiedzieć się, jak „ożywić” drewniane zwierzątka, stworzyć teatrzyk w walizce, czym jest drzeworyt i przede wszystkim, jak zaangażować w te działania odbiorców.

Sami także dostrzegliśmy, jak wiele można przekazać poprzez „zwykły” teatrzyk lub robienie kukiełek – z pozoru proste przedstawienia lub zajęcia zawierają istotne przesłania – my (i nasi mali uczestnicy zajęć) zrozumieliśmy, że każda żywa istota zasługuje na szacunek oraz, że często nie doceniamy tego, co mamy.