Biblioteka BLISKO natury

Charzykowska biblioteka rozpoczęła realizację zadania „BIBLIOTEKA BLISKO NAS”. Jednym z pierwszych działań było szkolenie dotyczące edukacji przyrodniczej w bibliotece. Przeprowadził je Michał Konkel - biolog, przyrodnik, zielarz-fitoterapeuta, edukator. W przygotowanie zajęć włączyli się też pracownicy Zaborskiego Parku Krajobrazowego, a zaproszonymi gośćmi byli m.in. członkowie lokalnych stowarzyszeń, działających na polu ekologii. Pan Michał omówił i pokazał w praktyce, jak organizować wydarzenia, aby przyciągnąć do biblioteki użytkowników. Był spacer botaniczny, wykład, praca z książką. Okazało się, że w bibliotece znajduje się kilka „perełek” polecanych przez specjalistę, a trudno obecnie dostępnych, m.in.: „Przewodnik ziołolecznictwa ludowego” – Eugeniusza Kuźniewskiego i Janiny Augustyn Puziewicz czy „Ziołolecznictwo” Poradnik dla lekarzy pod redakcją Aleksandra Ożarowskiego. Było też sporo informacji na temat właściwości różnych roślin oraz „botanicznych” ciekawostek – można było m.in. dowiedzieć się, skąd się wzięły dziury w dziurawcu, z jakiej rośliny zrobić bezy i, że niektóre nazwy roślin występują jedynie w liczbie mnogiej (nie ma „selera”, są „selery”!). Część z uczestników szkolenia doskonaliła też swoje umiejętności z zakresu czytania sensorycznego – pomoże to im w korzystaniu z książek podczas zajęć z zakresu ekologii, skierowanych do dzieci.

Były też warsztaty, których uczestnicy poznali tak wiele informacji na temat możliwości wykorzystania ziół, że poświęcimy im odrębny wpis…

Zajęcia pokazały, że biblioteka może być doskonałym miejscem edukacji przyrodniczej a książka najlepszym źródłem wiedzy o naturze i podstawą do wielu działań edukacyjno-animacyjnych w tym zakresie.