Warsztaty z koncepcji czytania wrażeniowego z panią Małgorzatą Swędrowską

15 czerwca dzięki gościnności Wiejskiego Domu Kultury w Ogorzelinach, w ramach projektu „Kto stworzył Koziołka Matołka?”, odbyły się warsztaty dla pracowników GOK-u oraz zaprzyjaźnionych czytelników biblioteki z panią Małgorzatą Swędrowską. Pani Małgosia jest pedagogiem, wykładowcą, autorką książek dla dzieci i dorosłych, autorytetem  animacji czytelniczej. Jest twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego, „czyli sposobu na inicjowanie spotkań czytelniczych, łączących przeżycie tekstu literackiego z ruchem, rytmem, rymem i emocjami. Czytanie wrażeniowe to jednak przede wszystkim budowanie więzi dorosłego-czytacza-opowiadacza-interpretatora książki z dzieckiem lub grupą dzieci. Zaproszenie małych odbiorców do współtworzenia klimatu czytania poprzez wspólne otwieranie lektury za pomocą „hasła”, dopowiadania wybranych słów oraz wyrażania siebie w mimice twarzy, integracyjnych tańcach i innych formach aktywności fizycznej”. Warsztaty z panią  Małgosią były dla nas niesamowitym doświadczeniem, inspiracją, wsparciem i motywacją do dalszej pracy z dziećmi. Pasja, ciepło, kreatywność, otwartość i autentyczność naszego gościa, sprawiły, że czytanie książek nabrało zupełnie innego znaczenia. Za Kornelem Makuszyńskim możemy teraz powiedzieć, iż „ Każda książka jest żywym stworzeniem … Każda ma duszę i każda ma serce”.

Chcąc podzielić się z Państwem ideą czytania wrażeniowego oraz zapoznać z niesamowitą twórczynią owej koncepcji przygotowaliśmy nagrania video, które już wkrótce będzie dostępne na naszej stronie internetowej oraz facebooku. Serdecznie zapraszamy!