"Głowy wysoko nie noszę. Jak ktoś sam niesie kajak, pomogę.” Aleksander Doba

 

22 lutego 2021r. zmarł Aleksander Doba. Zasłynął samotnym przepłynięciem kajakiem Oceanu Spokojnego z kontynentu na kontynent; jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Zdobył, w plebiscycie „National Geographic”, tytuł „Podróżnika Roku 2015”. Złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł zdobywając najwyższy szczyt Afryki  - Kilimandżaro. Był osobą niesamowicie otwartą, człowiekiem ciekawym świata, który z ochotą dzielił się swoimi doświadczeniami z podróży.

W naszych zbiorach posiadamy dwie książki, dzięki którym możecie nieco lepiej poznać życie i sportowe dokonania Aleksandra Doby:

 

„Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?”

W jaki sposób wyglądały przygotowania do pokonania Oceanu Atlantyckiego? Z czym wiązało się największe ryzyko? Jakich rzeczy nie można, a jakie trzeba przewidzieć? „Doba na oceanie…” to niezwykła książka, dzięki której możemy poznać od kulis preparacje do podróży Aleksandra Doby. Trzymająca w napięciu, bogata we wspomnienia, momentami wzruszająca i chwytająca za serce opowieść. Dygresyjne piękno, poznawanie świata, wiara w to, że można przekroczyć granice ustanowione przez ciało.

 

„Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął kajakiem Atlantyk”

Książka jest fascynującą opowieścią o wyprawach przez Atlantyk Aleksandra Doby, polskiego kajakarza, który jako pierwszy człowiek w historii przepłynął ocean kajakiem, z kontynentu na kontynent.

Przeczytacie, jak zaplanować transatlantycką ekspedycję kajakową, przekonacie się, czy kajak oceaniczny jest z gumy i jak zmieścić na nim sprzęty żeglarskie, małą stocznię remontową oraz jedzenie na kilka miesięcy.

Przeżyjecie burze i sztormy na oceanie, razem z bohaterem stawicie czoła największemu prądowi świata, dowiecie się też, czy istnieją podwodne góry i jak się nie zgubić na oceanie oraz gdzie na kajaku ukryte są sypialnia, kuchnia, łazienka. Poznacie nawet smak oceanicznej kawy! Nauczycie się robić rynny z opakowania po ciastkach i konstruować półki z karimaty. Sprawdzicie też, czy kąpiel z rekinem jest przyjemna, kogo można spotkać na oceanie, i czy wciąż istnieją statki widma.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry