Przygody nadszedł czas - odc. 1

Przed nami pierwsze zadanie w ramach feryjnego cyklu „Przygody nadszedł czas”!

Dzisiaj opowiemy Wam o perypetiach bohaterów powieści Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i Templariusze” do momentu przeniesienia się akcji do miejscowości Charzykowy, lecz najpierw dowiedzmy się trochę o serii. Cykl książek opisuje przygody Pana Tomasza: historyka sztuki, tropiciela przemytników i złodziei skarbów narodowych. Nazwano go Panem Samochodzikiem w związku z wehikułem, którym jeździł. Otrzymał go w spadku po wuju, który zbudował śmieszną karoserię, kryjącą wspaniały silnik Ferrari 410 i wyposażył tę śmieszną konstrukcję w wiele ciekawych i pożytecznych wynalazków własnego pomysłu. Panu Tomaszowi w rozwiązywaniu zagadek pomagają przyjaciele harcerze: Wilhelm Tell, Sokole Oko i Wiewiórka.

Przejdźmy teraz do akcji rozgrywającej się w powieści „Pan Samochodzik i Templariusze”

- odsłuchajcie podcastu załączonego do artykułu!

I takim oto sposobem nasi bohaterowie zmierzają w stronę Charzyków. Zanim jednak tam z nim dotrzemy, musimy przygotować sobie kilka materiałów potrzebnych w grze detektywistycznej.

Do wykonania pomocy, potrzebne nam będą:

• Biała kartka A3
  • Poglądowa mapa Charzyków
  • Ołówek i gumka
  • Pisaki
  • Rolki od papieru toaletowego
  • Farbki

Pierwszą pomocą w grze będzie Mapa Charzyków. Jeśli nie posiadacie takiej mapy w domu, możecie wykonać ją sami! Znajdźcie w Internecie (np. Google Maps) fragment przedstawiający Charzykowy i jezioro. Przyglądamy się naszej poglądowej mapie i zaznaczamy ołówkiem na kartce A3 zarys miejscowości. Na naszej mapie musi znaleźć się wjazd do Charzyków, Jezioro i promenada, główna ulica w miejscowości, lasy. Należy także zaznaczyć Wyspę Miłości. Po zaznaczeniu odpowiednich miejsc, możemy zabrać się do kolorowania!

Na naszej włąsnoręcznie wykonanej mapie las jest zielony, a domy zaznaczyliśmy beżową kratką. Na koniec, na naszej mapie znalazły się jeszcze popularne parkingi, restauracja przy plaży, posterunek policji, biblioteka, orlik, amfiteatr, kościół, ronda i oczywiście pomosty.

- w galerii artykułu zdjęcie mapy podglądowej (1) i wykonanej własnoręcznie mapy (2)

We fragmencie, który będziemy odtwarzać za pomocą naszej mapy, pojawiają się 3 postacie: Karen, Pan Samochodzik i Malinowski. Postaci te wykonamy za pomocą rolki do papieru toaletowego i farbek. Rolkę pokrywamy jednym kolorem (każda z postaci inny kolor). Po wyschnięciu podstawy, domalowujemy innymi farbkami oczy, włosy i usta.

Na dzisiaj to koniec zadania.

UWAGA! Zachowajcie sobie mapę i bohaterów, bo będziemy ich potrzebować przy zadaniach w następnych odcinkach!

A dla aktywnych uczestników Naszych Bibliotecznych Ferii - w galerii znajdziecie rebus do rozwiązania!

Czekamy na zdjęcia wykonanych przez Was zadań!

Do zobaczenia w czwartek ;)

Zapisz siędo naszego newslettera!