Seniorzy dzielą się swoją wiedzą o ziołach

Seniorzy dzielą się swoją wiedzą o ziołach

Powoli dobiega końca realizacja projektu „Zioła i rutki na wszelakie smutki”; projektu skierowanego do seniorów, tematyką nawiązującego do ziół i wszystkiego, co z nimi związanego. Uczestnicy projektu od wielu już miesięcy brali udział w różnego rodzaju wyjazdach i warsztatach, w trakcie których zgłębiali tajniki uprawy, zbierania, suszenia, czy rozpoznawania różnych gatunków ziół. Pogłębiali swoją wiedzę - nie tylko teoretycznie, wsłuchując się w słowa pasjonatów i specjalistów z tej dziedziny, ale też odwiedzając np. Zaborski Park Krajobrazowy, gdzie mieli okazję poznać nasze rodzime gatunki ziół, czy Ogród w Belligham, gdzie z kolei mieli okazję zobaczyć zioła w ogrodzie o charakterze naturalnym. Na licznych warsztatach seniorzy pogłębiali swoją wiedzę w praktyce - uczestniczyli m. in. w warsztatach kulinarnych, zastosowania ziół w pielęgnacji urody, aromaterapii, właściwości leczniczych ziół, czy zastosowaniu ziół w tradycjach rękodzielniczych.

Teraz przyszedł czas na podzielenie się zdobytą wiedzą z innymi. Niestety, w związku z pandemią, seniorom nie udało się spotkać w placówkach GOK w Chojnicach. W domowym zaciszu powstawały, krótkie filmiki – instrukcje, prezentujące to, czego uczestnicy nauczyli się w ostatnich miesiącach. Z pomocą członków rodziny – młodszego pokolenia, seniorzy starali się zawrzeć w relacjach, wszystko to, co istotne, aby np. wykonać herbatkę ziołową, czy woreczek do jej przechowywania. Z wiedzy zawartej w powstałych filmikach, "fotoinstrukcjach" lub drobnych wydawnictwach, mogą skorzystać inni, również seniorzy z pobliskiej Tucholi, skupieni przy Domu Dziennego Pobytu.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia poniższych filmów i zgłębiania tajników związanych z ziołami – ich wykorzystaniem w życiu codziennym. Wiedza ta, tak cenna, trochę pewnie zapomniana, warta jest ponownego odkrycia, dlatego zachęcamy do zapoznania się z poniższym materiałem.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy serdecznie podziękować, przede wszystkim naszym uczestnikom – seniorom, którzy tak aktywnie uczestniczyli w zajęciach, częstokroć też dzielili się swoją wiedzą i tak cennym doświadczeniem. Powyższe działania nie odbyłyby się, gdyby nie członkowie Stowarzyszenia „Akolada”, instruktorzy placówek Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach, którzy nie tylko organizacyjnie wsparli realizację projektu, ale również służyli pomocą i wspierali uczestników dobrym słowem i przyjacielskim uśmiechem.

Projekt dofinansowany ze środków MRPiPS w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry