Dzień Postaci z Bajek - 5.11

Dnia 5 listopada obchodzimy Dzień Postaci z Bajek. Podejrzewamy, że nie tylko dzieci, ale też młodzież i dorośli cieszą się na to święto ;). Nawiązując do niego chcielibyśmy przedstawić wam łosia Fąfla, który ostatnio „zawołał” do nas z bibliotecznej półki.

„Opowiadania dla superdziecka, czyli łoś Fąfel i przyjaciele” autorstwa Michała Daniela Mordarskiego to zbiór opowiadań o losach czwórki przyjaciół, czyli łosia Fąfla, strusia Ojeja, sroki Trajkotki i zająca Fikołka. Mali bohaterowie przeżywają zabawne, niekiedy absurdalne przygody – związane z wyjaśnianiem różnych intrygujących ich zjawisk, sytuacji i tajemnic otaczającego świata.

Książka napisana jest przyjemnym językiem, zrozumią nawet młodsze dzieci. Warto zauważyć, że przy każdym opowiadaniu, oprócz informacji na jakiej stronie się ono rozpoczyna, jest także podany przybliżony czas czytania całości!

Pozycja ta zainteresowała nas szczególnie, nie tylko ze względu na interesujących bohaterów, ale także tematykę jednego z opowiadań.

Opowiadanie nr 2 ma tytuł „Kwarantanna” i może być ono dobrym sposobem na wytłumaczenie dzieciom obecnej sytuacji w Polsce i na świecie. Nasi bohaterowie uważają, „że ten kwalantanana […] to jakiś strasznie przebiegły potwór”. To krótkie zdanie spowodowało, że postacie postanowiły nie zostawiać swojego przyjaciela na pastwę POTWORA i go uratować. Jak to się skończyło, każdy z nas może się domyśleć, lecz sposobu ratowania nie zdradzę. Po to musicie sięgnąć do książki!

Pozwolę sobie przytoczyć jeszcze jeden fragment opowiadania, kiedy dziadek wyjaśnia czym jest „kwalantanana”:

„To sytuacja w której nie powinno się odwiedzać chorego bez specjalnej ochrony. Na przykład maseczki na pyszczek. Bo można łatwo się zarazić.”

Opowiadania adekwatne do obecnej sytuacji, chociaż opublikowane zostało w 2010 roku! Oprócz niego, w innych opowiadaniach nasi bohaterowie rozwikłają zagadkę strachu, dobrej zabawy czy troski, o to co dla nas cenne. Ciekawostką jest, że ilustracje do tej książki wybrane zostały na podstawie konkursu „Dzieci malują do bajek"! Okładkę i każde opowiadanie zdobią rysunki wykonane przez dzieci od 4 do 14 lat, a jest ich naprawdę sporo.

Może chcecie spróbować wykonać także rysunki na podstawie „Opowiadań dla superdziecka”? Serdecznie zapraszamy do wypożyczania publikacji z naszej Biblioteki!

Pamiętajmy, że dzieci kochają bajki, a bajki kochają dzieci!

W związku z Dniem Postaci z Bajek mamy jeszcze jedną propozycję dla młodszych i dla starszych. Może spróbujecie rozwiązać ten quiz, w ramach małej atrakcji na dzisiejszy dzień? https://samequizy.pl/dzien-postaci-z-bajek-2/?fbclid=IwAR3dUqJzysZunafjzRtWEdRVAKG-HAIqLaO7Lbhn3u7ilXBSH9ezg-SJu-Q

Dajcie znać jak Wam poszło.

Życzymy Wszystkim Bajkowego Dnia!

PS: W swoich zbiorach mamy wiele bajek z ciekawymi postaciami – tymi znanymi bardziej i mniej ;)

Zapisz siędo naszego newslettera!