"Ku pamięci..." - Biografie znanych Polek

W dzisiejszym artykule zapraszamy do zapoznania czy przypomnienia sobie sylwetek znanych Polek, których nie ma już niestety wśród nas. W naszym zestawieniu „Ku pamięci- biografie” [https://m6085.lib.mol.pl/collection/246018] znajdziecie  między innymi życiorysy znanych pań, które zapisały się na kartach historii, dzięki swoim osiągnięciom w różnych dziedzinach. W zestawieniu znalazły się tytuły opisujące znane kobiety z czasów odległych, jak np. „Anna Jagiellonka”, „ Barbara Radziwiłłówna”,  „Maria Skłodowska- Curie”, Magdaleny Niedźwiedzkiej ale głównie pojawiły się tytuły opisujące  znane panie z lat współczesnych.  Wśród nich znalazły się biografie niezapomnianych piosenkarek między innymi: Ireny Jarockiej, Haliny Kunickiej, Ewy Demarczyk czy Kory.

 

 

W zestawieniu szczególnie godna polecenia wydaje się książka Alice Milani, poświęcona naszej noblistce a mianowicie „ Wisława Szymborska. Życie w obrazkach”.  Jest to niezwykła opowieść młodej włoskiej artystki, utkana z fragmentów życiorysu Wisławy Szymborskiej, a także jej wierszy i kolaży, utrzymana w estetyce wyrafinowanego, pastelowego komiksu. Autorka  w niezwykły sposób, bo w formie komiksu ukazała Szymborską, jako nietuzinkową kobietę, uchwytując jej niezwykłość nie tylko w poezji ale również w sposobie na życie i relacjach z ludźmi. Milani w „komiksowej biografii" wykorzystała fragmenty życiorysu i stosowne wersy jej własnych utworów- wierszy i felietonów. Siłą rzeczy nie ma tutaj informacji wszystkich – są raczej notki skrótowe, do uzupełnienia, dające ogólny zarys życia Szymborskiej. Kto zna losy (i utwory, co niezwykle istotne!) noblistki, zostanie na powrót urzeczony – formą, kolorystyką, pomysłem, wydaniem. Kto nie zna – pozna w sposób niezwykle przystępny i przyjazny.

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy Was do zapoznania się ze stworzonym przez Nas zestawieniem. Może jedna z pozycji okaże się odpowiednią książką na długie, jesienne wieczory ;)

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry