"Toksyczna agentura II" w Charzykowach

 

Historyk Adam Węsierski w jednej z wielu swoich publikacji pisze: „Swoistym piętnem powojennej historii Polski, był szeroki udział w życiu publicznym funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki i jeszcze szerszy udział jej agentury, której strategicznym celem było wykrycie, infiltracja i eliminacja przeciwników komunistycznej tyrani”.

W najnowszej swojej publikacji badacz odkrywa nazwiska tajnych współpracowników bezpieki z terenu powiatu chojnickiego!

Badacz uważa, że na terenie powiatu chojnickiego w okresie 1945 – 1990 uwikłanych  we współpracę z bezpieką mogło być od 1500 do 1800 osób z terenu omawianego powiatu.  W „Toksycznej Agenturze. T. 2” uważny czytelnik odnajdzie również przeszło 800 nazwisk osób inwigilowanych na których złożono donosy do Służby Bezpieczeństwa. Wśród tych osób występują osoby duchowne, nauczyciele, urzędnicy, rolnicy, ludzie nauki, artyści, rzemieślnicy, członkowie NSZZ „Solidarność” Warto podkreślić, że seria pt. „Toksyczna agentura” zapoczątkowana przez badacza Adama Węsierskiego oprócz tego, że odkrywa pudrowaną historię z okresu PRL, stara się znaleźć odpowiedź na wiele nurtujących społeczeństwo wstydliwych pytań! W tym m. in.:

  • W jakim stopniu peerelowska Służba Bezpieczeństwa roztaczała „parasol ochronny” nad swoimi konfidentami?
  • Na ile zawrotne kariery polityczne, zawodowe i biznesowe rodem z PRL zostały skażone współpracą z bezpieką?

 

Jeśli  interesuje Cię przeszłość i chciałbyś poznać odpowiedzi na te nurtujące pytania zapraszamy na promocję zorganizowaną przez Gminną Bibliotekę w Charzykowach. Spotkanie odbędzie się  2 października o godz. 17.00 w siedzibie OSP Charzykowy ( ul. Długa 64).

 

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry