5 września uzbierajmy Dzban Malin!

5 września uzbierajmy Dzban Malin!

Wakacje, wakacje i po wakacjach. Jesień pojawiła się z wielkim deszczem, a wraz z nią nadeszła jedna z największych akcji czytelniczych w Polsce – Narodowe Czytanie. W tym roku ma ono miejsce w sobotę 5 września.

Akcja ta organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. W tym roku został wybrany dramat Juliusza Słowackiego Balladyna.

Ze względu na sytuację wywołaną wirusem Covid-19  i związanymi z nim obostrzeniami, nasza Biblioteka chce Wam zaproponować niecodzienną formę obchodów - całe wydarzenie odbędzie się online. Do przedsięwzięcia zaprosiliśmy znane lokalnie osobistości…

Efekty naszej współpracy pojawią się 5 września o godzinie 12:00. Śledźcie naszą stronę z aktualnościami!

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry