6... a nawet więcej, wieczorów z książką!

6... a nawet więcej, wieczorów z książką!

Oto ostatnie zestawienie z cyklu „Książki na wakacjach”!

 

Na dzisiaj przygotowałyśmy publikacje, które zostaną z Wami na dłużej! Lato minęło nieubłaganie i nadchodzi jesień. Wieczory będą coraz dłuższe i zimniejsze, dlatego należy znaleźć dla siebie zajęcie. Naszą propozycją, jest spędzenie ich w towarzystwie książki. A żeby tak szybko się one nie skończyły, proponujemy zapoznać się z seriami jakie posiadamy w Naszej Bibliotece!

Na liście znajdą coś dla siebie osoby lubiące powieści obyczajowe, wątki biograficzne, fantastykę, kryminał czy romans. W zestawieniu znajdują się także książki dla młodzieży. Wszystkie propozycje są oczywiście dostępne w GBP w Charzykowach (ul. Długa 54), więc serdecznie zapraszamy do ich wypożyczenia!

 

Jeśli ktoś jeszcze nie dotarł, to serdecznie zapraszamy do odsłuchania naszych wcześniejszych podcastów. Znajdziecie w nich książki o tematyce podróżniczej, przewodniki, powieści obyczajowe, kryminały i literaturę młodzieżową!

 

Link do Podcastów: https://anchor.fm/gbp-charzykowy

 

 

 

A oto przed Wami przygotowana przez nas lista:

 

1. Polskie serie obyczajowe

W tej kategorii znajdziecie takie nazwiska jak Michalak, Grochola, Frączyk, Gargaś, Witkiewicz, Mirek, Wilczyńska, Paszyńska, Janiszewska, Chmielewska, Cherezińska czy Krawczyk. I dzisiaj zachęcamy Was do zapoznania się z serią Agnieszki Krawczyk „Czary codzienności”.

„Piękna powieść, z elementami romansu. Seria opowiada historię trzech kobiet: Agaty, jej dopiero co poznanej młodszej przyrodniej siostry Tosi oraz ich matki Danieli. Akcja powieści toczy się w Zmysłowie - spokojnym i sielskim małym miasteczku. Życie Agaty gwałtownie zmienia się, gdy ta poznaje tożsamość ojca swojej przyrodniej siostrzyczki staranie ukrywaną przez matkę. Kobiety otacza mnóstwo przyjaciół i znajomych, jednak wraz z pojawieniem się Tosi, pojawiają się problemy i wrogowie. Autorka barwnie opisuje życie oraz wyzwania przed jakimi stają siostry w małym miasteczku. Dodatkowo, niejako w tle, rozwija się wątek miłosny. Życie w Zmysłowie płynie inaczej niż w dużych miastach. Tutaj wszyscy się znają, a to rodzi problemy i komplikacje. Małomiasteczkowa wścibskość oraz waśnie między rodzinami to tylko część wyzwań, z którymi zmierzą się bohaterki. Agnieszka Krawczyk oddaje do rąk czytelniczek niezwykle poruszające, pełne emocji i uczuć książki, od których trudno się oderwać.

W skład serii wchodzą 4 tomy: Siostry; Przyjaciele i rywale; Słoneczna przystań; Magiczny wieczór

 

 

2. Bój się, ach bój, czytelniku. Czyli kryminały na świeczniku

W naszej Bibliotece dział Powieści z dreszczykiem cały czas się powiększa, o nowych i starych pisarzy. Mamy tutaj zagraniczne osobistości (Coben, Kepler, Adler-Jussi, Link, Cook, Forsyth, Patterson), ale także naszych rodzimych pisarzy – tych bardziej znanych (Mróz, Bonda, Puzyńska) i mniej znanych (Świst, Severski, Czornyj). Zachęcamy Was do zapoznania się z nimi! A w szczególności z serią Ryszarda Ćwirleja „Antoni Fisher”!

„Jest wiosna 1924 roku. Poznań i Wielkopolska zaledwie od pięciu lat należą do Rzeczypospolitej, więc pruskie zamiłowanie do ładu i porządku nadal widać i czuć na każdym kroku. Jednak w tym poukładanym, eleganckim mieście publiczny spokój zostaje nagle zakłócony przez serię brutalnych morderstw. W pościg za zbrodniarzem ruszają dwaj niezwykli detektywi. Antoni Fischer to były oficer pruskiej, a następnie polskiej armii. Ten przystojny mężczyzna po trzydziestce znany jest ze swej roztropności i przemyślanego działania. Ponad wszystko ceni sobie ład i typowo poznański sznyt. Natomiast jego zastępca, Albin Siewierski, to jegomość rodem z Kongresówki. Dla niego liczą się przede wszystkim szybkie efekty pracy, blichtr i brylantyna. Jednak Ci dwaj zupełnie różni panowie muszą razem stawić czoła zbrodni i to nie tylko w tej konkretnej sprawie, ale i w kolejnych, o których możemy czytać w następnych tomach serii..”

 

3. Biografie i seria? A jakże!

W dziale Biografie także znajdziemy serie, które mają wspólnego autora lub szatę graficzną. W taki sposób została wydana seria „Prawdziwe Historie”.

„Książki są pełne wzruszających momentów i bolesnych wspomnień, które skłaniają do refleksji i przemyśleń oraz pozwalają docenić czasy, w których przyszło nam aktualnie żyć. Publikacje wzbudzają wiele emocji, czasami jest to wzruszenie, innym razem przerażenie, niemniej jednak każda z opowieści jest prawdziwa i pełna opisów okrucieństwa jakie panowało w tych czasach.”

 

 

4. Coś dla młodych dorosłych i nie tylko

W naszej Bibliotece od niedawna uwidocznił się dział Young Adult. Dedykowany głównie młodzieży, która szuka doroślejszej literatury. Na tym regale znajdziemy takie nazwiska jak Hoover, Moyes Formann, Cass, Todd, Young czy Palacio. Wśród nich ukrywa się seria Blair Holden „Bad Boy’s Girl”

Tom 1 „Tessie ma problem: jej przyjaciółka zaczyna spotykać się z Jasonem, wielką miłością Tessie. Dziewczyna ma prosty plan na przetrwanie ostatniego roku w liceum: nie wychylać się. Jednak pewnego dnia w mieście zjawia się Cole Stone, który kiedyś uprzykrzał jej życie, i życie Tessie wywraca się do góry nogami.”

 

 

5. Podróże do innego świata są możliwe!

Dział Fantastyki także rozrasta się niekontrolowanie. Sapkowski, Piekara, Rowling, Roth, Flanagan, Clare, Marr, Maas, Lem, Pratchet czy inni autorzy science fiction/fantasy lubią czasami powędrować na inne regały. I takim oto sposobem na regale dedykowanemu Dużym Literom mamy np. książki Orsona Scotta Carda z serii „Opowieści o Alvinie Stwórcy”

„Bohaterem utworów jest Alvin Miller, syn młynarza, ale przede wszystkim siódmy syn siódmego syna. Oznacza to, iż jest postacią niezwykłą, stworzoną do rzeczy mających zmienić otaczający go świat. W kolejnych powieściach Alvin uczy się dysponować swoją mocą, poznaje możliwości swego umysłu, szuka swojego miejsca w świecie. Opiekuje się nim Peggy – „żagiew”, czyli osoba widząca przyszłe ścieżki ludzkich losów. Akcja powieści rozgrywa się w Ameryce Północnej w XIX wieku, jednakże historia w świecie Alvina potoczyła się odmiennie od naszej. Punktem zwrotnym był odmienny przebieg angielskiej wojny domowej i osoba Lorda protektora, Olivera Cromwella, który nie zmarł przedwcześnie, lecz rządził do późnego wieku, dzięki czemu nie doszło do restauracji Stuartów. Rezultatem jest odmienna historia Europy, ale przede wszystkim Ameryki. W purytańskiej Anglii magia została wypleniona i zakazana. W Ameryce zaś, ziemi Indian i kolonizatorów, a także murzyńskich niewolników z Afryki, jest wciąż żywa. Powszechną rzeczą są „talenty” – magiczne umiejętności, z którymi rodzą się ludzie (np. talent do równego wykreślania linii prostej czy talent do rozpoznawania, czy ktoś mówi prawdę). Alvin także ma talent, ale jest to talent niezwykły, chłopiec jest Stwórcą – ma zdolność do sprawiania by rzeczy były jednością, zarówno w sensie fizycznym – potrafi gołymi rękami złączyć dwie rzeczy ze sobą tak, jakby tak zostały stworzone, ale także w sensie metaforycznym - umie łączyć pragnienia i dążenia ludzi. Jego misją jest stworzenie miejsca, gdzie wszyscy ludzie byliby wolni i szczęśliwi – Kryształowego Miasta.”

 

 

6. Obca literatura się ciągnie… nieubłaganie

Książki znajdujące się w dziale Literatura Obca, non stop są u czytelników– np. seria Lucindy Riley „Siedem sióstr”. Oprócz niej, możecie dojrzeć na naszych półkach takich autorów jak V. C. Andrews, Musso, Sparks, Ebert, Harris, Lorentz, Ferrante, Gregory. Jednym z nich jest Winston Graham i jego seria „Dziedzictwo rodu Poldarków”.

„Przenosimy się do XVIII wieku. Po wojnach w Ameryce, Ross Poldark wraca do rodzinnej Kornwalii, aby ratować podupadający interes ojca. Nawet w najgorszych snach nie spodziewa się tego, co zastanie w domu. Spotkanie z bliskimi okazuje się być przepełnione goryczą. Ojciec zmarł, majątek popadł w ruinę, a ukochana Rossa przyjęła oświadczyny kuzyna. We wrażliwe serce Rossa los godzi cios za ciosem. Na nic podobnego przecież sobie nie zasłużył. Rosse jest człowiekiem, który potrafi współczuć doli ubogich, kornwalijskich górników i farmerów. Spotyka na jarmarku ubogą dziewczynę i postanawia przygarnąć ją pod swój dach. To wydarzenie zmienia jego życie i staje się jak ten przysłowiowy mały kamyczek, który pociąga za sobą prawdziwą lawinę. W ten sposób rozpoczyna się saga.”

 

 

W galerii inne serie, które polecamy!

Do zobaczenia w Bibliotece!

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry