Szanujmy zdrowie sąsiadów, nie palmy w piecach odpadów!

Na terenie gminy Chojnice realizowana jest kampania z zakresu edukacji ekologicznej pn.: „Szanujmy zdrowie sąsiadów, nie palmy w piecach odpadów!”. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Akolada, partnerami natomiast Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach i gmina Chojnice.

Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego – promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku, w szczególności kształtowanie świadomości mieszkańców w zakresie zagrożeń dla środowiska i zdrowia człowieka, wynikających ze spalania odpadów w nieprzystosowanych do tego celu paleniskach domowych.

W świetlicach i domach kultury w gminie Chojnice zaproponowano szereg działań informacyjnych i  edukacyjnych skierowanych do mieszkańców gminy. W ich  przygotowanie angażują się głównie dzieci i młodzież – nie tylko aktywnie biorą udział w pogadankach i dyskusjach, ale starają się przekonać innych, że stan środowiska naturalnego zależy od postawy każdego z nas.

Wolontariusze Stowarzyszenia i instruktorzy GOK, którzy towarzyszą dzieci i młodzieży w ich działaniach mają nadzieję, że dzięki temu młodzi ludzie nie tylko nabiorą przekonania o konieczności podejmowania podobnych działań w przyszłości, ale też będą przykładem dla dorosłych mieszkańców gminy. Wszak w każdym gospodarstwie domowym stoją pojemniki na odpady - śmieci nikt nie musi spalać lub wywozić do lasu.

Być może plakat wykonany przez najmłodszych lub ułożony przez nich wierszyk, przekona mieszkańców gminy Chojnice, że ich codzienne czynności (np. właściwe postępowanie z odpadami) mają wpływ na środowisko naturalne i zachowanie cennych zasobów przyrodniczych regionu dla przyszłych pokoleń.