„Noc Muzeów” – propozycje Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach

„Noc Muzeów” – propozycje Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach

 

15 maja odbędzie się kolejna już edycja imprezy „Noc Muzeów”. Jest to tradycja od niedawna obecna, zarówno w Europie, jak i w Polsce. Podczas obchodów tego wydarzenia obiekty i zbiory muzealne prezentowane są w sposób niekonwencjonalny. Goście mogą zobaczyć je także nocą, a zwiedzaniu towarzyszą niecodzienne atrakcje.

W tym roku Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach przyłącza się do obchodów „Nocy Muzeów”. W strukturze GOK funkcjonują dwa zabytkowe obiekty: Chata Podcieniowa w Silnie i Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Obowiązujący reżim sanitarny nie pozwala jeszcze na tradycyjne ich zwiedzanie, jednakże instruktorzy GOK przygotowali ciekawą ofertę na tę szczególną noc.

Chata Podcieniowa w Silnie

Chatę Podcieniową w Silnie będzie można zwiedzić wirtualnie. Na stronie www.gokchojnice.pl zamieszczona zostanie prezentacja multimedialna udostępniająca wnętrza zabytku. Online będzie też można zagrać w memory i poukładać puzzle  - obie gry tematycznie będą związane z tym obiektem (jego wyglądem i historią). Zachęcamy również do spacerów – chata będzie podświetlona a w oknach będzie można zobaczyć przygotowaną specjalnie na tę noc wystawę.

17 maja o godzinie 16, przed Chatą Podcieniową w Silnie rozpocznie się też plener malarski dla dzieci i młodzieży pn. „Ilustracje z chaty”, co będzie uzupełnieniem oferty.

Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach

Inną propozycję dla zwiedzających przygotowali instruktorzy GOK ze Swornegaci. W sadzie dawnych odmian drzew owocowych przy Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach, pojawiły się „Strachy Polne” dzieło znanego regionalisty, pasjonata kultury kaszubskiej -Jana Bernarda Jakubowskiego. W „Noc Muzeów” specjalnie oświetlone strachy oraz inne prace nieżyjącego już artysty, można będzie obejrzeć w plenerze – przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego. Prócz prac artysty prezentowane będą również jego nagrania audio - wywiady ze starszymi mieszkańcami na temat dawnego życia na Kaszubach.

Przed wiatą chlebową będzie też można zobaczyć szereg eksponatów, na co dzień znajdujących się w KDRL. W większości będą one nawiązywać do dawnych zawodów i prac wykonywanych niegdyś przez ludność kaszubską. Pracownicy kaszubskiego domu będą opowiadać nie tylko o prezentowanych eksponatach, ale również o zawodach i pracach, które należą już do przeszłości.

Na pamiątkę udziału w „Nocy Muzeów” w Swornegaciach każdy ze zwiedzających będzie mógł wybić okolicznościową monetę. Zapraszamy 15 maja od godziny 16 do godziny 24.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry